Wynajem samochodu to wygodne rozwiązanie dla osób potrzebujących auta jedynie na okoliczność okazjonalnych wyjazdów.

Usługi wynajmu świadczone są przez liczne wypożyczalnie funkcjonujące na terenie Polski oraz za granicą – na co zwracać uwagę, korzystając z ich oferty?

1. Określ własne potrzeby

Na jak długo potrzebny będzie pojazd? W rachubę wchodzi podróż krajowa czy zagraniczna – rodzinna, z przyjaciółmi czy w pojedynkę? W związku z tym ważne jest, aby wypożyczalnia dysponowała odpowiednią ilością zróżnicowanych aut – wtedy łatwiej jest znaleźć model dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

2. Upewnij się, że spełniasz warunki wypożyczalni

Każda wypożyczalnia stawia klientom warunki. Muszą być oni osobami pełnoletnimi posiadającymi ważne prawo jazdy – czasami wymagany jest ukończony 21 rok życia. Niektóre wypożyczalnie obsługują klientów wyłącznie z kartami kredytowymi – na karcie blokowane są środki stanowiące zabezpieczenie na czas obowiązywania umowy.

3. Zapytaj o całkowity koszt wynajmu

Na koszt wynajmu składa się kilka elementów. To nie tylko cena jednostkowa za dzień, ale i opłaty, o których mowa jest w umowie. Są to m.in.:

  • kaucja,
  • opłata za przekroczenie limitu kilometrów – sporo wypożyczalni stosuje takie limity, trzeba być więc na to szczególnie wyczulonym,
  • opłata za prowadzenie auta przez drugiego kierowcę,
  • opłata za odstąpienie od umowy po dokonaniu rezerwacji,
  • opłata za dodatkowe wyposażenie, np. fotelik dla dziecka.

4. Sprawdź warunki ubezpieczenia

Decydując się na wynajęcie samochodu, trzeba obowiązkowo sprawdzić warunki ubezpieczenia. Co dokładnie obejmuje swym zakresem polisa? Czy nie będzie problemów w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu? Na jakich zasadach i w jakiej cenie proponowane jest dodatkowe ubezpieczenie obniżające bądź obejmujące kwotę udziału własnego na wypadek uszkodzenia samochodu?

5. Pamiętaj o protokołach

Obowiązkiem wypożyczalni jest udostępnić samochód w stanie niewzbudzającym żadnych wątpliwości. Najlepszą opcją jest sporządzenie protokołu odbioru, a później protokołu zdania auta.

6. Opinie o wypożyczalniach

Czytaj opinie w internecie o wypożyczalniach samochodów, warto sprawdzić Facebooka, Google oraz fora dyskusyjne lub portale takie np: opinie.info.pl, gdzie często są ostrzeżenia przed firmami.

7. Przeczytaj umowę

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie ją przeczytać. Warto upewnić się, jak np. wygląda sprawa z paliwem – zwykle klient dostaje pojazd z pełnym bakiem i musi oddać samochód zatankowany do pełna.

Artykuł opracowany wspólnie z firmą ArtCar – wypożyczalnią samochodów działającą na terenie woj. małopolskiego.