Istnieje wiele dolegliwości typowych dla okres połogowego. Mają one charakter przemijający, znikając w ciągu kilku tygodniu lub kilku miesięcy po urodzeniu dziecka – w zależności od konkretnego problemu.

Poporodowe wypadanie włosów

Wypadanie włosów po porodzie dotyczy każdej kobiety, aczkolwiek stopień utraty kosmyków to kwestia indywidualna. Są bowiem panie, u których proces ten przebiega niemal niezauważalnie, a u innych włosy wypadają niemal garściami.

Wzmożona utrata włosów spowodowana jest przede wszystkim powrotem gospodarki hormonalnej do stanu sprzed ciąży. Spadek estrogenów prowadzi do nadmiernego wypadania włosów – tych, które powinny wypaść w okresie ciąży, jak i tych, które aktualnie wchodzą w ostatnią fazę cyklu wzrostu włosa. Dlatego wypadanie włosów po porodzie sprawia wrażenie znacznego przerzedzenia czupryny.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że łysienie ma charakter przejściowy – wszystko powraca do normy mniej więcej po upływie 6-9 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Czas oczekiwania na ponowny odrost włosów można przyspieszyć, stosując odpowiednie preparaty wzmacniające, np. Vitapil Mama. Ważne, by suplementy były przeznaczone dla matek karmiących oraz zawierały odpowiednią kompozycję składników. Sama biotyna czy sama krzemionka nie pomoże uporać się z problemem, jakim jest wypadanie włosów po porodzie. Natomiast połączenie krzemionki i biotyny z kwasem pantotenowym, kwasem foliowym, cynkiem czy selenem, to krok w stronę zdrowych i mocnych kosmyków.

Więcej o wypadaniu włosów po porodzie znajdziesz tutaj

Zmęczenie – bezpośrednio po porodzie i w kolejnych dniach

Poród jest bardzo dużym wysiłkiem fizycznym, który bardzo często porównuje się do przebiegnięcia maratonu. Po jego zakończeniu kobieta jest bardzo zmęczona, a to uczucie towarzyszy jej przez kolejnych kilka miesięcy – choć ma już nieco inny charakter.

Nieprzespane noce i wczesne wstawanie, a następnie całodzienna opieka nad niemowlęciem sprawiają, że kobieta może czuć się wyczerpana. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie pozostałych członków rodziny, którzy choć na kilka godzin mogliby przejąć opiekę nad maluchem. Nawet 30-minutowa drzemka pozwala na regenerację, która eliminuje zmęczenie.

Uciążliwe dolegliwości bólowe

Poród kojarzy się przede wszystkim z bólem krocza, który towarzyszy kobiecie jeszcze przez kilka pierwszych tygodni połogu. Warto jednak mieć świadomość, że to nie jedyna dolegliwość bólowa. W związku z tym, że po narodzinach dziecka kobieta pozbywa się balastu w postaci brzucha, ponownie dochodzi do zmiany środka ciężkości. Efekt? Silne bóle pleców, które potrafią utrudnić sprawne funkcjonowanie.

Po zakończeniu okresu połogu wszystko wraca do normy – wypadanie włosów po porodzie ustaje oraz znikają dolegliwości bólowe.