Niezależnie od tego czy dopiero poznajesz tajniki wędkowania czy też należysz do grona wprawionych wędkarzy, wybór odpowiedniego kołowrotka niewątpliwie pozwoli polepszyć efektywność połowów i pozwoli Ci czerpać jeszcze więcej przyjemności z samego wędkowania. Podczas wędkowania przyjemności może dostarczyć już sam czas spędzony na łonie natury, bowiem to nie bicie rekordów jest tutaj sprawą najistotniejszą. Jednak, złowienie większej sztuki przyczynia się do zwiększenia satysfakcji płynącej z wędkowania.

Metoda feeder

Do tego typu wędkarstwa najlepszym rozwiązaniem będą kołowrotki karpiowe z tylnym hamulcem. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie kołowrotka z wolnym biegiem, szczególnie jeśli mamy w planach długie zasiadki.

Metoda odległościowa

W tej metodzie ważne będzie wykorzystanie w kołowrotki dużego przełożenia, pozwalającego na szybkie zwijanie żyłki. Dobrze by kołowrotek do odległościówki posiadał większą ilość łożysk oraz posiadał szpulę pozwalającą na dalekie i precyzyjne rzuty. Rodzaj hamulca jest w tym wypadku dowolny.

Metoda spinning

Kołowrotki w przypadku tej metody pracują bezustannie. Ważne jest aby wielokrotnego zarzucania i zwijania przynęty nadgarstek nie męczył się. Kołowrotek musi być więc odpowiednia wyważony. Jeśli chodzi o hamulec zaleca się stosowania przedniego gdyż charakteryzuje się on znacznie większą precyzją, co w przypadku spinningu nie jest bez znaczenia.

Metoda castingowa

Kołowrotek spinnigowy wykorzystywany w metodzie castingowej powinien być nisko profilowy. Kołowrotek przeznaczony do łowienia na cieńsze żyłki będzie delikatniejszy, lekki i wygodniejszy w użytkowaniu. W porównaniu do multiplikatora klasycznego pozwala to na dalsze rzuty znacznie lżejszymi przynętami.

Masa kołowrotka ma znaczenie

Kołowrotek do połowu ciężkich ryb może ważyć ponad poł kilograma. Pozwala on na dalekie wyrzuty przynęty, jednak będzie dość nieporęczny w użyciu. Jeśli decydujesz się na typ wędkowania, w którym dożo trzeba pracować rękoma np. spinning waga kołowrotka nie powinna przekraczać 350 gramów.

Więcej rodzajów kołowrotków znajdziesz na stronie Bolw.pl czyli w sklepie internetowym dla wędkarzy. Kołowrotki karpiowe – BOLW.PL pozwolą ci zwiększyć efektywność i przyjemność czerpaną z wędkowania.