Chcąc cieszyć się stabilną i płynną pracą podczas obsługi najnowszych tytułów, musimy zaopatrzyć się w laptopa, którego każdy podzespół zapewnia wydajność na co najmniej przyzwoitym poziomie. Chcąc nieco ułatwić Wam wybór, wzięliśmy pod lupę dwa modele firmy Lenovo – IdeaPad 700 oraz Y700.

Są to urządzenia w podobnych cenach. Najmocniejsze ich konfiguracje kosztują bowiem nieco ponad 4000 złotych. W przypadku Lenovo Y700, znaleźć można również modele o cenę podchodzącą pod próg 5000 złotych, jednak są one raczej rzadko spotykane na rynku.

Specyfikacje i porównanie

Pora jednak przejść do zestawienie możliwości laptopów. Na początek weźmiemy się za obsługiwane procesory. Ona urządzenia korzystają z układów Intel Core HQ, które gwarantują zwiększoną wydajność. W przypadku najmocniejszej wersji Lenovo IdeaPad 700, do czynienia mamy z procesorem i7-6700HQ. Został on wyposażony w cztery rdzenie mogące obsłużyć do ośmiu wątków jednocześnie. Gwarantuje on naprawdę dużą wydajność, która zapewniobsługę większości najnowszych gier komputerowych. Nieco tylko słabszy okaże się układ i5-6300HQ (cztery rdzenie i cztery wątki), który montowany jest w tańszych konfiguracjach.

Jakie natomiast procesory są wykorzystywane przez Y700? Dokładnie takie same. Pod tym względem należy ogłosić remis. Inaczej będzie w przypadku kart graficznych. Lenovo Y700, oprócz jednostki zintegrowanej, posiada jednostkę Nvidia GeForce GTX 960M, natomiast IdeaPad 700 Nvidia GeForce GTX 950M. Obie karty posiadają 4GB pamięci, jednak to pierwsza z nich gwarantuje większa wydajność. Różnica jest zauważalna. GTX 960M zapewnia bowiem o 10-15 klatek na sekundę więcej podczas obsługi tych samych gier komputerowych.

Pod względem pamięci RAM i obsługiwanych dysków twardych, możliwości laptopów są podobne. Oba gwarantują wykorzystanie do 16 GB pamięci DDR4-2133 oraz możliwość pracy na wszystkich typach dysków. Jedyną różnicą jest fakt, że Lenovo Y700 umożliwia obsługę dysku SSD o pojemności 512 GB (w przypadku IdeaPad 700 będzie to 256 GB).

Laptopy występują w wersjach 15- i 17-calowych. Wyposażone są w matryce o rozdzielczości Full HD (1920×1080). Jak więc widać, różnice pomiędzy przedstawionymi wyżej laptopami nie są duże. Oba korzystają z tych samych procesorów i pamięci RAM, oba obsługują także te same rozdzielczości i wszystkie dostępne na rynku dyski twarde. Jedyną przewagą, jaką Lenovo Y700 ma nad swoim konkurentem jest fakt korzystania z lepszej karty graficznej. Dzięki temu zapewnia on większa wydajność w przypadku pracy na najwyższych obrotach.

Podkreślić należy więc fakt, iż zakup modelu Y700 okaże się bardziej opłacalny, przede wszystkim dlatego, że przez dłuższy czas będzie zapewniał obsługę najnowszych gier komputerowych. Koszt laptopów z najmocniejszymi procesorami i kartami graficznymi wynosi około 4000 złotych. W przypadku Y700, jeśli będziemy chcieli skorzystać z ekrany 17-calowego i dysku SSD o pojemności 512 GB, konieczne okaże się dołożenie kilkuset złotych.