Wydarzenia tworzone przez prawdziwych pasjonatów danego tematu okazują się zazwyczaj strzałem w dziesiątkę. Nic dziwnego – organizatorzy zazwyczaj potrafią w takim przypadku wyczarować naprawdę niesamowitą atmosferę, która udziela się zarówno artystom, jak i publiczności. Doskonałym przykładem może tu być powołany do życia przez Artura Rojka OFF Festival, który od 2006 r. przyciąga rzesze wielbicieli muzyki alternatywnej i to niezależnie od miejsca, w którym się odbywa. Dlaczego warto wsiąść do pełnego niestandardowych brzmień pociągu do Katowic i w tym roku?

OFF Festival – jak to się zaczęło?

Pierwsza edycja kultowego dziś OFF Festival odbyła się latem roku 2006 w Mysłowicach. Jego pomysłodawcą był ówczesny wokalista zespołu Myslovitz, Artur Rojek, który do dziś jest dyrektorem artystycznym festiwalu. W centrum uwagi zawsze była oczywiście przede wszystkim dobra muzyka. Na scenie pojawiły się zespoły takie, jak: T.Love, Strachy na Lachy czy IAMX, a całości przyświecała też szczytna idea promowania wolontariatu. Dość powiedzieć, że 90% dochodów ze sprzedaży biletów przekazano na cele charytatywne. Pierwszy OFF Festival okazał się tak dużym sukcesem, że postanowiono kontynuować jego organizację w kolejnych latach.

W roku 2010, z powodów ekonomicznych OFF Festival przeniósł się do Katowic, gdzie gości do dzisiaj.

OFF Festival – magia muzyki na żywo

Przez ostatnie 11 lat na festiwalowych scenach OFF Festival działo się wiele – rodziły się nowe gwiazdy, przyjaźnie na lata i owocne plany artystycznej kolaboracji. Stali bywalcy szczególnie ciepło wspominają edycję z 2015 r., kiedy to na festiwalu pojawiła się instytucja tzw. Dzikich Koncertów. Ich idea jest prosta – nagle, w niespodziewanym momencie, na teren festiwalu wjeżdża ciężarówka, a na jej pace zaczyna się szalony koncert nietuzinkowego artysty. Takie rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę i zostało przyjęte przez uczestników festiwalu bardzo ciepło.

Ciekawe rzeczy działy się zresztą i w roku 2016, gdy do rangi wielkich festiwalowych gwiazd urastały zespołu „z drugiego szeregu”. Prawdziwą furorę swoim występem na żywo zrobiły przede wszystkim dwie kapele – koreańska Jambinai i pochodząca z Egiptu Islam Chipsy & E.E.K.

Co czeka nas na OFF Festival w 2017?

Trudno przewidzieć.. i to właśnie jest w tym festiwalu najpiękniejsze. Wśród największych gwiazd, które pojawią się na katowickich scenach, wymienić można Brytyjkę PJ Harvey, ekscentryczną Annę Meredith, bawiącego się gatunkami rapera z Brooklynu Talliba Kweli czy cieszącą się dużą popularnością polską formację Mitch&Mitch. Jak jednak wspomnieliśmy, można iść o zakład, że festiwalowe wydarzenia pozwolą wyłonić nowych bohaterów, którzy na długo zapiszą się w pamięci katowickiej publiczności.

Jeśli więc chodzi o wakacyjne festiwale muzyczne, OFF Festival to bez wątpienia impreza, której nie wolno przegapić. Tamtejsza magia to coś, czego trzeba doświadczyć. Pakuj plecak i wskakuj do pociągu! Widzimy się w Katowicach już 4 sierpnia!