To urządzenie które zmieniło medycynę, pomagając w badaniach i obrazowaniu tkanek. Ale jakie były jego początku i jaka jest przyszłość? Poznaj to wyjątkowe rozwiązanie!

W jaki sposób „narodziła” się ultrasonografia

Wszystko zaczęło się od pracy inżynierów ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rosji którzy pracowali na rozwiązaniem które pomogłoby w wykrywaniu wad w metalach. Ale już w trakcie II wojnie światowej podejmowane były pierwsze próby diagnostyki z wykorzystaniem ultrasonografii. Przełom natomiast w połowie lat sześćdziesiątych ultrasonografy zaczęły pojawiać się w wielu placówkach szpitalnych. Za jego pośrednictwem przeprowadzane były badania guzów, kamieni w nerkach – następnie ultrasonograf znalazł swoje zastosowanie w położnictwie. Wraz z rozwojem dostarczała nowych możliwości i rozwiązań. Aktualnie prawie każdy szpital jest w posiadaniu ultrasonografu.

Na czym polega ultrasonografia

Często nazywana USG, czyli badanie ultrasonograficzne które za pomocą odbiornika fali ultradźwiękowych (o wysokiej częstotliwości) i emitera dostarcza informację o wielkości i kształcie badanych narządów. Dzięki temu przeprowadzający badanie może wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości np. guzy. W tym momencie z wykorzystaniem ultrasonografii możesz zbadać m.in. – jamę brzuszną, tarczycę, serce, piersi, ale również węzły chłonne oraz zmiany w tętnicach i żyłach (USG Dopplera).

Jaka jest przyszłość ultrasonografu

Wraz z rozwojem nowych technologii będą pojawiać się nowe zastosowania dla sprzętu oraz doskonalenie dostarczanych rozwiązań – na przykład „dostarczany” obraz może być jeszcze dokładniejszy, a urządzenia bardziej precyzyjne. Przykładem już teraz może być mobilne USG, dzięki któremu badanie możesz przeprowadzić natychmiast, gdziekolwiek jesteś za pośrednictwem swojego smartfona lub tabletu. Pojawia się coraz więcej rozwiązań i ułatwień. Przecież nowe technologie od zawsze miały znaczący wpływ na postęp medycyny. Sprawdź najnowsze rozwiązania oraz technologie związane m.in. z ultrasonografem na stronie producenta Philips https://www.philips.pl/healthcare/solutions/ultrasound

Obserwuj przyszłość i spodziewaj się wielkich zmian!

Do zapamiętania na koniec ultrasonograf to urządzenie które służy do ultrasonografii, czyli metody diagnostyki obrazowej.