Kompost to wartościowy nawóz, wytwarzany bez stosowania chemii. Można pozyskać go ze szczątków generowanych na co dzień w każdym gospodarstwie domowym – szczególnie wówczas, gdy posiadamy ogród. Z czasem, dla wielu ogrodników, kompostowanie jest prawdziwie satysfakcjonującym zajęciem.

Wybieramy najlepsze miejsce na kompostownik w ogrodzie

Palące słońce to jedno z największych zagrożeń dla rozwijającego się kompostu – wystarczy jeden upalny dzień, aby znacznie obniżyć jakość nawozu. Dlatego, szukając odpowiedniego miejsca na ustawienie kompostownika, szukajmy pozycji lekko zacienionej. Drugie duże zagrożenie to ekspozycja na wiatr – mimo że niszczące skutki wiatru widać od razu, wielu ogrodników stale popełnia ten błąd i nie ochrania kompostera lub pryzmy. Aby tę ochronę zapewnić, wystarczy ustawić kompostownik blisko ogrodzenia, a jeszcze lepiej: żywopłotu, który skutecznie stłumi nawiewy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczające może okazać się nawet towarzystwo krzewów lub drzewek. Tutaj jednak należy uważać: gdy kompostownik ziemny będzie znajdował się zbyt blisko, korzenie roślin nadzwyczaj szybko przenikną do tworzącej się pryzmy i zaczną „wysysać“ z nawozu najbardziej wartościowe substancje odżywcze. Bardzo skutecznie można temu zaradzić rozstawiając pod kupką stalową siatkę z drobnymi oczkami (stal powinna być pokryta plastikiem). Kupimy ją w każdym sklepie ogrodniczym.

fot. materiały nadesłane

Szukając najlepszego miejsca na kompostownik, warto wybrać te znajdujące się w pobliżu płotu lub gęstych krzewów, które ochronią jego zawartość przed nawiewaniem wiatru.

Siatka zabezpiecza też przed gryzoniami, które chętnie szukają resztek jedzenia w pryzmie kompostowej, a pochodną tych zwyczajów jest zakładanie w kompoście gniazd – wówczas nawoź nie nadaje się już do użytku. Siatka jest tutaj odpowiednia ze względu na to, że zachowując swoje właściwości ochronne, pozwala jednocześnie na utrzymanie kontaktu rodzącego się nawozu z żywym podłożem, w którym żyją ważne organizmy glebowe.

kompostownik z siatki metalowej

fot. materiały nadesłane

fot. Pod tworzącym się kompostem warto rozłożyć siatkę zabezpieczającą przed rozrastaniem się korzeni wewnątrz pryzmy

Zdecydowanie wygodniej jest jednak zainwestować w kompostownik, który będzie wyposażony w wygodną podłogę: zupełnie szczelną lub o porowatej strukturze. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te modele, które na dole mają tak zwaną szufelkę, ułatwiającą wyjmowanie dojrzałego kompostu ze spodu pojemnika. Kompostowniki polecane są również ze względów estetycznych – szczególnie, gdy nasza działka ma małe wymiary i pełni funkcje głównie dekoracyjne.Układanie na niej pryzmy kompostowej zabiera cenną przestrzeń (pryzma potrzebuje swobodnej przestrzeni) i nie wygląda zbyt efektownie. Dodatkowo, budowanie kompostu w pojemniku – na mniejszej powierzchni – sprzyja utrzymywaniu większej kontroli nad tym, jak przebiega rozkład.

kompostownik do ogrodu

fot. materiały nadesłane

Kompostowanie przebiega szybciej, gdy korzystamy z profesjonalnego sprzętu. Powyżej na zdjęciu kompostownik ze szczelną podłogą, umożliwiającą utrzymywanie podwyższonej temperatury w środku. Model Keter, o pojemności 650 l. Fot. Ogrodosfera

obrotowy kompostownik

fot. materiały nadesłane

Taka konstrukcja kompostownika natomiast ułatwia sprawne mieszanie jego zawartości. Jest to kompostownik Keter Dynamic, o pojemności 230 l, umożliwiający mieszanie kompostu nawet gdy pojemnik jest w pełni załadowany. Fot. Ogrodosfera

Ochraniamy kompost przed zamoknięciem

Kompost powinien być chroniony nie tylko przed wiatrem i przed wysuszającym słońcem, ale też należy okryć go przed opadami. Nadmierna wilgoć może doprowadzać do rozwijania się licznych grzybów w rozkładającej się materii organicznej. Gotowe kompostery z tworzywa sztucznego są wyposażone w półprzepuszczalne, zdejmowane pokrywy, które w razie potrzeby można szczelnie zamknąć, lub też uchylić, albo ustawić w opcji wietrzenia – wszystko w zależności od pogody. Wieko chroni wnętrze kompostera również przed wysychaniem oraz zapewnia mu stabilny poziom wilgotności. Gdy tworzymy kompost w pryzmie, ochronne funkcje pokrywy może pełnić warstwa słomy lub kory drzewnej, umieszczonej na wierzchu.

kompostownik okryty folią

fot. materiały nadesłane

Gdy za kompostownik służy nam własnoręcznie stworzona drewniana skrzynia, wówczas rozłóżmy nad nią folię: powinna znajdować się na wysokości około 30 cm nad materiałem kompostowym zlokalizowanym w środku pojemnika.

fot. materiały nadesłane

Kompostowniki z tworzywa sztucznego są szczelnie zamykane za pomocą pokrywy (wyposażonej w zatrzaski). Taki kompostownik musi mieć jednak koniecznie otwory wentylacyjne, umieszczone na ściankach. Na zdjęciu powyżej: komposter Prosperplast, którego wnętrze zostało podzielone na kilka segmentów. Dzięki temu, ogrodnik ma możliwość tworzenia kilku rodzajów kompostu w tym samym czasie. Fot. Ogrodosfera

Gdy zdołamy już urządzić funkcjonalne miejsce dla kompostownika, wstrzymujmy się przed dalszym przemieszczaniem go w ogrodzie – fauna i flora rozwinięta pod jego powierzchnią zwiększa swoją wartość z czasem i staje się coraz lepszym środowiskiem dla rozwoju kompostu.
Kompostowniki – niezależnie do tego, jak nowoczesne są to obiekty, nigdy nie będą szczególnie ładną ozdobą ogrodu. Warto ustawić wokół nich niedrogie kratki, pergole i inne konstrukcje, które ładnie obrosną kwiatkami, kwitnącymi nie tylko latem, ale też – jak jest w często w przypadku pnączy – jesienią. W sklepach z wyposażeniem ogrodów znajdziemy najróżniejsze dekoracyjne płotki, które również ciekawie osłonią kompostownik przed widokiem.

kompostownik imitujący drewno

fot. materiały nadesłane

Kompostowniki wykonane z tworzywa sztucznego nie zawsze muszą “straszyć” w ogrodzie: tutaj mamy model Eco (Keter), wykonany z plastiku imitującego drewno. Komposter ma pojemność 340 l. Fot. Ogrodosfera

**Tutaj znajdziecie mnóstwo zdjęć, porównań, opinii oraz profesjonalnych porad o tym, jaki kompostownik wybrać

***Tutaj natomiast zobaczymy na filmie, jak wygląda jeden z przykładowych kompostowników: