Czym zastąpić trawnik, aby było to atrakcyjne i funkcjonalne rozwiązanie, a jednak mniej wymagające niż nawierzchnia z trawy – podpowiadamy w artykule.

Trawnik to niemal obowiązkowy element każdego polskiego ogrodu. Gdy myślimy o własnym zielonym zakątku, to w oczach mamy obraz trawnika, obsadzonego rabatami. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak dużo pracy w przyszłości będzie wymagał od nas trawnik, ile wysiłku i czasu musimy mu poświęcić aby wyglądał na atrakcyjny czy zadbany, dlatego warto jest przemyśleć, czy uprawa trawnika jest tym czym chcemy się zajmować w wolnej chwili, czy może zamiast wypoczynku z kosiarką, wolimy wygodny leżak i ciekawą lekturę? Istnieje wiele sposobów na aranżacje ogrodu w ciekawy sposób, rezygnując z trawnika. Specjalnie dla osób, które poszukują nieszablonowych i atrakcyjnych rozwiązań do ogrodu, stworzyliśmy poniższy poradnik. Przedstawiamy w nim, czym można zastąpić trawnik aby stworzyć miejsce mało wymagające i praktycznie samodzielne, lub co zrobi, gdy w planowanym miejscu dla trawnika panują złe warunki, aby mógł być bezproblemowy i atrakcyjny jednocześnie. Często pomimo naszych wysiłków nie uzyskujemy zachęcających rezultatów, dlatego czasem warto jest dać sobie spokój z trawnikiem i wykorzystać sprawdzone i bardzo atrakcyjne rozwiązania.

Czym można zastąpić trawnik w ogrodzie?

Istnieje kilka sposobów na stworzenie atrakcyjnej płaszczyzny, rezygnując z trawnika jako rodzaju nawierzchni. Możemy wykorzystać:

 • rośliny okrywowe,
 • łąki kwietne,
 • nawierzchnie sztuczne.

Rośliny okrywowe to sztucznie sklasyfikowana grupa, która łączy gatunki roślin, charakteryzujące się kilkoma cechami wspólnymi.

Główną cechą roślin okrywających jest możliwość stworzenia w krótkim czasie zielonego ‘dywanu’, zielonej nawierzchni. Rośliny okrywające są to gatunki szybko rosnące, charakteryzujące się dużymi przyrostami rocznymi. Możemy zakwalifikować tu pnącza, byliny czy krzewy. Dodatkowo rośliny okrywowe są bardzo odporne na szkodniki czy choroby i dobrze radzą sobie w utrudnionych warunkach – będą rosły na zboczach, w miejscach cienistych czy podmokłych, poradzą sobie świetnie wszędzie tam, gdzie trawnik nie urośnie. Gatunki okrywowe są zdolne do szybkiej regeneracji.

Zielone dywany utworzone przez rośliny okrywowe będą siedliskiem wielu drobnych zwierząt czy owadów. Dodatkowo taka zielona powierzchnia przyczynia się do poprawy warunków ‘tlenowych’ w ogrodzie, oczyszcza je, zatrzymuje zanieczyszczenia zarówno fizyczne – jak pył, kurz, jak też chemiczne, pochodzące z przemysłu. Rośliny okrywowe zatrzymują także erozję gleby, ich korzenie umacniają skarpy, dzięki czemu woda nie wymywa gleby ani podłoża.

Nawierzchnia z roślin okrywowych będzie atrakcyjną dekoracją i z pewnością stanie się miejscem wyróżniającym nasz ogród spośród innych. Jeżeli zdecydujemy się zastosować rośliny zimozielone, to dodatkowo uatrakcyjnią one nasz ogród także zimą.

zraszacz do trawy

fot. materiały nadesłane

Do najczęściej stosowanych gatunków jako okrywowych, zalicza się:

 • irga płożąca, rozesłana, trzmielina Fortune’a, jałowiec płożący, sosna kosodrzewina, winobluszcz, bluszcz, barwinek pospolity, dereń rozłogowy, macierzanka, dąbrówka rozłogowa, runianka japońska, karmnik ościsty.

Kolejnym ciekawym sposobem na zastąpienie trawnika w ogrodzie jest bardzo modne w ostatnim czasie rozwiązanie – łąka kwietna.

Łąka kwietna jest szczególnie popularne dzięki coraz większemu trendowi na ogrody naturalistyczne, ekologiczne, swobodne. Jest to nic innego, jak założenie kompozycyjne, naśladujące naturalną łąkę. Wykorzystuje się tutaj gatunki występujące naturalnie na takich terenach. Mamy możliwość założenia takiego miejsca, podobnie jak zwykłego trawnika – z rolki lub z nasion. Niewątpliwą zaletą takiego miejsca są jego małe wymagania siedliskowe oraz pielęgnacyjne. Łąki kwietne charakteryzują się tym, że wymagają koszenia raptem tylko 2 razy na rok. Są to siedliska, które zmieniają się z dnia na dzień, a to wszystko za sprawą roślin, które je tworzą. Barwnie kwitnące rośliny, zwiewne trawy i inne gatunki,które występują na łąkach, nadają im dynamicznego charakteru i powodują, że każdego dnia to samo miejsce wygląda inaczej. Jest to kumulacja wielu gatunków na jednym stanowisku, które następują po sobie i zapewniają atrakcyjny wygląd łąki cały sezon. Najbardziej naturalnie wyglądają założenia stworzone z  roślin występujących na danym stanowisku swobodnie. Dzięki temu uda nam się stworzyć naturalnie wyglądające miejsce, a dodatkowo będzie ono mało wymagające, ponieważ warunki siedliskowe w pełni zaspokoją potrzeby roślin wykorzystanych na tym terenie. Da nam to możliwość zaoszczędzenia czasu i pracy.

Łąki kwietne są korzystne dla środowiska, stanowią atrakcyjne siedlisko dla wielu gatunków zwierząt, gadów i ptaków. Pozwalają tworzyć rabaty, które naśladują naturalne siedliska a tym samym propagują ekologiczne zachowania. Jest to miejsce niejako łączące nas z okolicą i otoczeniem.

Zalety łąki kwietnej:

 • małe wymagania siedliskowe,
 • małe wymagania pielęgnacyjne,
 • dynamiczny i atrakcyjny wygląd,
 • trwałość,
 • odporność,
 • przyjazna dla środowiska.

Zarówno rośliny okrywowe jak również łąka kwietna, stanowią ekologiczne założenie, które jest przyjazne dla środowiska i pozwala nam stworzyć niepowtarzalne, atrakcyjne miejsce w ogrodzie, które nie wymaga dużo pielęgnacji. Proponowane rozwiązania doskonale sprawdzą się w miejscach, które dla trawnika byłyby zbyt trudne lub niekorzystne. Są to także interesujące alternatywy dla pracochłonnego i wymagającego trawnika, dlatego warto jest rozważyć je, gdy szukamy czegoś co zaspokoi nasze indywidualne, konkretne potrzeby i wymagania.

Po za zastosowaniem nawierzchni ‘ zielonych’ możemy zastosować także nawierzchnie sztuczne, wykonane z kamienia lub elementów betonowych. Co mamy do wyboru?

Kamień

jest naturalnym tworzywem, które bardzo cenimy. Lubimy kamień za jego trwałość, niepowtarzalny wygląd, elegancję. Jest to tworzywo, które chętnie wykorzystujemy w ogrodach w każdym charakterze – doskonale komponują się w stylu swobodnym, nowoczesnym czy minimalistycznym. Kamień jest chętnie wykorzystywany nie tylko jako nawierzchnia, ale także dekoracja, elewacja, element budowlany ogrodzeń. Kompozycje roślinne pięknie prezentują się na takim szlachetnym tle, dlatego warto jest go stosować w ogrodzie. Kamień nawierzchniowy dzielimy na :

 1. kamień luźny,
 2. kamień utwardzany.

Kamień  luźny to wszelakie kruszywo kamienne, które nie jest na stałe związane z gruntem – jak żwir na ścieżkach czy w rabatach.

Kamień utwardzany jest natomiast związany na stałe z gruntem za pomocą zaprawy.

Ten rodzaj nawierzchni jest bardziej stabilny, dlatego dobrze sprawdzi się jako podjazd czy parking.

Nie każdy Kamień jednak jest nawierzchnią łatwą w pielęgnacji. Dużo pracy i czasu może wymagać usunięcie suchych liści ze ścieżki żwirowej  lub dokładnie wymieść nawierzchnię z chropowatej kostki granitowej.

Nawierzchnia betonowa z płyt betonowych, kostek, pol bruku

Jest to bardzo popularny materiał, doceniany ze względu na swoja atrakcyjną cenę oraz dobre parametry techniczne. Nawierzchnie z betonowych elementów są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, wielu rodzajach form, a nawet jako elementy imitujące takie szlachetne tworzywa jak drewno czy poszczególne rodzaje kamienia.

Tworzywo sztuczne

Nawierzchnie takie są wykonane z poliuretanu, mogą mieć postać mas wylewanych na miejscu lub płytek czy kafelek, z których układa się nawierzchnie. Tworzywo sztuczne ma dobre właściwości antypoślizgowe, jest przepuszczalne dla wody, dzięki czemu na nawierzchni nie tworzą się kałuże. Właściwości tych nawierzchni powodują, że mogą być chętnie wykorzystywane głównie na placach zabaw.

Atrakcyjny ogród bez trawnika jest możliwy. Dodatkowo może być to nawierzchnia mało wymagająca, a jednak funkcjonalna i modna. Mamy nadzieję, że powyższy wpis zainspirował Państwa do poszukiwań idealnego rozwiązania dla Waszego ogrodu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór kompletów ogrodowych: ogrodolandia.pl/komplety-ogrodowe