Różaniec to bardzo osobisty przedmiot, a pamiątki z podróży to zazwyczaj rzeczy, które są produkowane masowo, leżą odłogiem i kurzą się. Żeby to zmienić, warto kupować rzeczy praktyczne. Kiedy podróżujemy do miejsc objętych kultem religijnym, dobrą pamiątką jest właśnie różaniec. Dlaczego? Różaniec, który będziemy często użytkować, może przywoływać miłe wspomnienia lub pełnić rolę podarunku dla bliskich: rodziców, dziadków, czy rodzeństwa.

Krótka historia różańca

Różaniec to nazwa modlitwy, pierwotnie funkcjonująca pod nazwą Psałterz Najświętszej Maryi Panny i odmawiany od czasów średniowiecza w tradycji katolickiej. Jednak pierwsze wzmianki o różnych formach modlitwy różańcowej pojawiają się w temacie św. Pawła z Teb oraz św. Benedykta, w IV i V wieku. Wiąże się to również z wspólnym odmówieniem modlitwy różańcowej w świątyni. Słowem różaniec określa się także sznur, łańcuszek, służący do odmawiania kolejnych części wyznania. Połączone za pomocą drucika lub sznureczka koraliki-paciorki, tworzą zamknięte koło, z krzyżem na końcu.

Forma różańca jako przedmiotu religijnego, którą znamy dzisiaj, została rozpowszechniona przez rycerzy z pierwszych wypraw krzyżowych w XI wieku. Podobny rodzaj modlitwy jak w Europie, był odmawiany przez mieszkańców średniowiecznej Palestyny, czyli muzułmanów, którzy używali sznurka z koralikami. Inne formy sznurów modlitewnych funkcjonowały także w buddyzmie i hinduizmie wiele lat przed średniowieczem. Rycerze i templariusze dostrzegli w tym przedmiocie pozytywny aspekt modlitewny i zapragnęli przywieźć różaniec do Europy. Zainspirowani Bliskim Wschodem Krzyżowcy zdecydowali o uniwersalnym zastosowaniu paciorków w religii katolickiej.

Nawiązanie w nazwie różańca do róż również wywodzi się ze średniowiecza. Wówczas kwiaty pełniły rolę ważnych symboli i cech, często się je składało Bogu i ukochanym osobom. Wymyślono również, aby modlitwy były traktowane jako duchowe kwiaty. Poprzez odmawianie modlitwy składało się kwietny hołd Matce Boskiej.

Różańce modlitewne dzisiaj

Współczesna forma paciorków różańcowych mocno ewoluowała wraz z rozwojem modlitwy. Najpopularniejsze wciąż są różańce z drzewa sandałowego lub innych mniej znanych gatunków. Nowością są te metalowe i z ozdobnymi kamieniami. Popularność zyskują również obrączki różańcowe ze srebra. Na rynku dewocjonaliów dostępna jest szeroka oferta różańców modlitewnych w różnych kolorach, a także z odmiennych surowców: złota, srebra, drewna, z minerałami i kamieniami szlachetnymi. Wszystkie można znaleźć m.in. na stronie: https://www.holyart.pl/artykuly-religijne/rozance-i-pudelka-na-rozance.

Podróże w miejsca święte

Dla wyznawców religii chrześcijańskiej, podróż do miejsc świętych wiąże się z głębokim przeżywaniem swojej wiary, która ulega wzmocnieniu i odnowieniu. Bardzo motywująca i bogata w przeżycia mistyczne, jest podróż do Ziemi Świętej, czyli Jerozolimy. Najlepszym podarkiem z miejsca kultu religijnego jest różaniec. Warto podkreślić, że różańce z tak wyjątkowych miejsc jak Jerozolima, Nazaret, czy Watykan są unikatowe i stanowią niezwykły prezent, dlatego warto rozważyć ich zakup w formie pamiątki. Dodatkowo różańce w formie kieszonkowej mogą być nawet noszone cały czas w pobliżu i być zawsze pod ręką.