Jedni wybierają karty, drudzy szachy, a jeszcze inni zdecydowanie gry komputerowe czy na Playstation. Każda z tych form rozrywki jest inna i daje inne możliwości – uczy, rozwija nowe umiejętności, relaksuje, wzmacnia nasze relacje międzyludzkie itd. Oto rodzaje gier, w które gramy najczęściej.

Szachy – królewska gra

Świat gier bez szachów były znacznie uboższy! W końcu nazywamy je królewską grą. Atutów mają tak wiele, że trudno wymienić wszystkie. Pobudzają do działania, uczą cierpliwości, rozwijają zdolność logicznego myślenia i koncentracji, a także podejmowania decyzji.

Jeśli nie lubisz gier tradycyjnych, możesz grać w szachy także przez Internet. W sieci znajdziesz wiele symulatorów i aplikacji, a w sklepach gier, np. Chessmaster, Battle vs Chess czy też Pure Chess. Edukacyjne wartości szachów są nieocenione, dlatego warto rozpocząć naukę jak najwcześniej – już w wieku przedszkolnym.

Brydż – rozrywka w starym dobrym stylu

Brydż to gra klasyczna, żeby nie powiedzieć elegancka. Podobnie jak w przypadku szachów można grać przez Internet lub w sposób tradycyjny. To świetny trening dla umysłu, znakomity sposób na odstresowanie się, a także nauczyciel cierpliwości. Obie te gry budują naszą osobowość w znacznie większym stopniu niż np. gry komputerowe.

Brydż zapewnia przede wszystkim rozwój intelektualny, ale nie tylko. To gra towarzyska, która skupia różnych ludzi. Może łączyć Was tylko wspólna partia, a dzielić niemal wszystko – wiek, wykształcenie, miejsce urodzenia, pochodzenie, styl życia itd.

Gry komputerowe – różnorodny świat gier

Rynek gier komputerowych rozwija się nieustannie, a od pewnego czasu pojawiają się na nim naprawdę dobre propozycje. Już od dawna szukamy gier łączących rozrywkę z edukacją, aby dziecko uczyło się poprzez zabawę. Można zapisać je na szachy, ale mimo to nie powinno się zabraniać mu grania na komputerze czy konsoli.

Gry zachwycają grafiką, obietnicą zaskakujących przygód i możliwością wcielenia się w ulubionego bohatera, ale warto najpierw sprawdzić, co oferują także poza tym. Na pewno uczą samodzielnego podejmowania decyzji, kształtują refleks, pobudzają do logicznego myślenia i spostrzegawczości. Co więcej, dziecko uczy się też ponosić konsekwencje za niewłaściwe decyzje. Gry wieloosobowe zaś dodatkowo uczą współpracować, co na pewno przyda się w dorosłym życiu.

Scrabble – rozrywka dla całej rodziny

Nie zapomnieliśmy też o grze w scrabble! Świetnie pobudza do myślenia, rozwija kreatywność i kompetencje językowe, a także uczy sportowego ducha walki. To jedna z najpopularniejszych gier i świetny przykład edukacji poprzez zabawę – jak m.in. szachy. Dodatkowym jej walorem jest nauka współpracy w grupie, dlatego też polecana jest osobom nieśmiałym.

Scrabble polegają na losowaniu płytek z literami, z których należy ułożyć słowa. Nasz słownik szybko się wzbogaca! To świetna propozycja gry dla kilku osób czy całej rodziny – świetnie integruje i rozwija nasze zdolności społeczne. Polecana zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!