Kiedy od kolejnego znajomego dowiadujemy się, że zatrudnił firmę sprzątającą czy też zwykłą sprzątaczkę do zadbania o mieszkanie, zaczynamy się zastanawiać czy to rzeczywiście konieczne? Kojarzy się to Polakom z wysokim statusem majątkowym, a tak naprawę korzysta z tego coraz więcej osób średnio zamożnych. Jak to jest z zatrudnianiem sprzątaczek?

Różne powody zatrudniania ekip sprzątających

W tradycyjnym modelu rodziny to panie zajmują się prowadzeniem domu oraz czynnościami, dzięki którym jest on zawsze czysty. Posiadanie sprzątaczki kojarzyło się nam zawsze z domami, gdzie pieniędzy nie brakowało. Jednak w obecnych czasach, kiedy paca zawodowa zajmuje bardzo dużą ilość czasu, często partnerzy zostają postawieni przed wyborem – czy spędzać więcej czasu ze sobą lub z dziećmi czy poświęcisz ten czas na sprzątanie. Zazwyczaj odpowiedź jest prosta.

Często też na wynajęcie gosposi czy też sprzątaczki decydują się single bądź matki, które potrzebują pomocy przy dzieciach, a nie mają nikogo bliskiego kto mógłby ich w tym wyręczyć. Single często prowadzą taki tryb życia, że nie mają czasu na sprzątanie. Mogą też po prostu tego nie lubić. Taka pani przyjdzie, posprząta czy uprasuje stertę ubrań. Taka pomoc może być bardzo przydatna, aby obciążyć zmęczoną mamę. Nie muszą to być stałe zlecenia – można się zdecydować na doraźną pomoc – czyli kiedy potrzebujemy usługi to dzwonimy i ustalamy zakres działań. Często sprzątaczki to emerytki czy też studentki dorabiające sobie do studiów – warto więc zatrudniać takie osoby.

Jak wybrać osobę do sprzątania?

Aby wybrać odpowiednią osobę do sprzątania mamy kilka sposobów. Jednym z nich są rekomendacje znajomych – ktoś, kto już zatrudniał sprzątaczkę i był zadowolony z jej usług z pewnością może nam ją polecić. Możemy też szukać zarejestrowanych firm sprzątających – będziemy mieć pewność, że są rzetelne oraz zatrudniani tam pracownicy nie sprawią nam problemów. Zawsze warto jest przejrzeć opinie w Internecie, żeby wyszukać jak najlepszą ofertę. Zatrudnianie sprzątaczek do domów prywatnych bez wcześniejszego sprawdzenia jej może być ryzykowne – zawsze może trafić się ktoś, kto będzie chciał nas oszukać.

Cena

Dużo osób myśli, że usługi sprzątania są bardzo drogie i stać na to nielicznych. Jednak jeżeli przyjrzymy się głębiej temu zjawisku, to naprawdę nie są to duże kwoty. Oczywiście głównie zależą one od zakresu sprzątania, użytych materiałów oraz tego, ile razy w tygodniu zażyczymy sobie wizytę ekipy sprzątającej. Ceny wahają się od 100 do nawet 500 złotych, kiedy w grę wchodzi prasowanie, mycie okien czy pranie dywanów.

Sprzątanie to dla jednych katorga, a inni robią to sprawnie i z przyjemnością. Z pomocą dla tych pierwszych przychodzą różne firmy sprzątające. Jeżeli więc zależy nam na zaoszczędzeniu czasu na nielubianych czynnościach, to rozważmy jej zatrudnienie. Tym bardziej, że czasami jest to konieczność, a nie jak uważa wiele osób chęć pokazania swojej zamożności.

Artykuł powstał przy współpracy z Pozamiatane.