Rzym to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Co więcej, jest to również miejsce pełne turystycznych atrakcji, zwłaszcza z punktu widzenia osób zafascynowanych historią i kulturą. Jednocześnie przyciąga także wielu pielgrzymów, którzy przybywając do Wiecznego Miasta pragną odwiedzić Watykan.

Miliony zwiedzających

O tym, jak mocno Rzym przyciąga turystów świadczy chociażby fakt, ze co roku odwiedzają go miliony turystów – i to dosłownie! Przykładowo w 2013 r. było ich aż 8,6 miliona, a liczba ta wykazuje drobne (ale jednak) tendencje rosnące.

Powodów na odwiedzenie Rzymu jest wiele. W wielu przypadkach są to wspomniane już pielgrzymki, ale często chodzi o zwiedzenie miejscowych zabytków architektonicznych oraz muzeów, a przede wszystkim o poczucie klimatu, jaki towarzyszy miastu, które sięga swoimi korzeniami aż do starożytności. Oczywiście te dwa powody w żaden sposób ze sobą nie kolidują i częstokroć łącza się ze sobą.

Dlaczego akurat Rzym?

Jeżeli zastanawiasz się dlaczego warto spędzić urlop (choćby i bardzo krótki) akurat w Rzymie, pozwól, ze wspomniemy o zaledwie kilku, spośród licznych atrakcji, jakie możesz tutaj zwiedzić.

Jedną z nich bez wątpienia jest osławiony Panteon, budowla, której historia sięga drugiego wieku przed nasza erą, a który przez ponad tysiąc lat był największą budowlą kopułową na świecie. Wiele osób przyciągają również Bazylika Świętego Piotra, a także pozostałe ze zlokalizowanych w Rzymie bazylik (między innymi San Clemente), czy chociażby Kapitol.

Co istotne, wycieczki do Rzymu nie wymagają dużych wydatków. Łatwo dostępne tanie loty sprawiają, że samo dotarcie do Wiecznego Miasta nie powoduje zbyt dużych kosztów, a jednocześnie przebiega szybko i w wygodnych warunkach.

Z kolei na miejscu można oszczędzić na przewodniku, bazując na dostępnych w internecie listach zabytków i mapach pozwalających na łatwe do nich trafienie. Warto przy okazji uprzednio sprawdzić, jakie opłaty wiążą się ze zwiedzaniem konkretnych miejsc, gdyż w niektórych przypadkach można liczyć na darmowe zwiedzanie w określonych dniach tygodnia.