Świetny stan zachowania, ogromna wartość przyrodnicza i piękne widoki – oto czynniki, którymi ten zielony skrawek Polski podbił serca wielu turystów. Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce, a wycieczki po terenie tego rezerwatu biosfery każdemu mogą sprawić wiele radości. Jakie czynniki sprawiły, że ten piękny kompleks leśny stał się jednym z międzynarodowych rezerwatów biosfery?

Czym zachwyca ten obszar?

Puszcza Białowieska to przede wszystkim potężne, stare drzewa, które przetrwały do naszych czasów. To zasługa m. in. tego, iż do końca XVIII wieku była Puszcza Białowieska własnością prywatną królów polskich, z kolei w XIX stuleciu należała do carów Rosji. Tereny te traktowano jako tereny łowieckie, stąd też troska o zachowanie dzikiego charakteru tego miejsca.

Pierwsze próby utworzenia tu parku narodowego podejmowano już w okresie międzywojennym, choć oficjalną datą założenia Białowieskiego Parku Narodowego jest 1947 rok. W 1977 roku Puszcza Białowieska została doceniona na arenie międzynarodowej, dzięki czemu mogła znaleźć się na liście rezerwatów biosfery. Dzięki temu dziś, w czasie wycieczki po tym kompleksie leśnym, możemy się cieszyć bogactwem natury i niezwykłym pięknem świata przyrody.

Jakie atrakcje czekają w  zakątkach Białowieży?

Bez wątpienia warto pospacerować tymi szlakami, które prowadzą przez tereny parku. Warto też odwiedzić Park Pałacowy oraz Ośrodek Hodowli Żubrów – zwierząt, które stały się symbolem Białowieskiego Parku Narodowego. Wielką atrakcją dla zaglądających tu turystów jest też Rezerwat Pokazowy Zwierząt. W tym miejscu można podziwiać i żubry, i tarpany. W rezerwacie tym mieszkają również łosie, jelenie, sarny oraz dziki. Nic wiec dziwnego, że wizyta w tym rezerwacie jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Puszczy Białowieskiej – niezwykle cennej atrakcji przyrodniczej, która cieszy się międzynarodowym uznaniem.