Hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność i dla wielu osób stanowią realną alternatywę do komunikacji miejskiej czy też jazdy swoim samochodem.

Nie tylko w Polsce lecz na całym świecie entuzjastów tego sposobu komunikacji przybywa. Nie ma się zatem co dziwić, że producenci dokładają wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników. Zwiększają pojemność baterii, moc silników oraz ulepszają zawieszenia. To wszystko jest ważne i wpływa na komfort jazdy, jednak twórcy sprzętu, o którym dzisiaj napiszę poszli krok dalej i wprowadzili szereg innowacyjnych rozwiązań (dotąd nieznanych dla urządzeń transportu osobistego – UTO)  Jesteście ciekawi o jakich rzeczach piszę? Zapraszam do lektury.

Poniższy artykuł został napisany na bazie informacji dostępnych w artykułach prasowych udostępnianych przez zespół Raine oraz w opisie projektu na stronie Kickstarter.

Raine One – hulajnoga elektryczna z kickstarter’a

Kickstarter Raine One

fot. Raine.co

Zbiórka rozpoczęła się oficjalnie 11 listopada 2019 roku. Po 43 minutach założyciele osiągnęli zakładane 50 000 $. Kompletna zbiórka trwała 30 dni, podczas których ludzie mogli nabyć hulajnogę Raine One w promocyjnej cenie. Nie obyło się bez dyskusji, która finalnie wygenerowała koło 400 komentarzy. Ludzie pytali o szczegóły techniczne (wielkość baterii, moc silnika, szczegółowe wymiary), kwestie logistyczne (dostawa hulajnogi) oraz podatkowe (cło podczas transportu hulajnogi do danego kraju).

Finalnie udało się zebrać prawie 440 000 $. To świetny wynik jak na pierwszy projekt nowej firmy. Podczas zbiórki twórcy odblokowywali trzy dodatkowe, ponadprogramowe cechy hulajnogi – podświetlane obręcze kół, różne warianty kolorystyczne hulajnogi oraz zaawansowaną aplikację mobilną.

Kto stoi za projektem Raine One?

fot. Raine.co

Zespół Raine został założony w Australii (miasto Melbourne) przez trzy zdolne osoby:

 1. James Murphy – jeden z założycieli elektrycznej off-roadowej deskorolki BajaBoard (deskorolki za koło 6000 $) odpowiedzialny w zespole Raine za kwestie techniczne i projektowe
 2. Marc Alexander – współzałożyciel inteligentnych żarówek LIFX dodający do zespołu Raine swoje doświadczenie w prowadzeniu odnoszącej sukcesy firmy na rynku elektronicznym
 3. Michelle Mannering – współzałożycielka autonomicznego systemu do zarządzania stanami magazynowymi Black AI dodająca do zespołu swoją wiedzę marketingową oraz umiejętności komunikacji

Wspólne pasje i ogromny zapał sprawiły, że zespół postanowił połączyć swoje siły i umiejętności tworząc projekt Raine One. Początki projektu sięgają 2017 roku. Dwa lata ciągłych testów i doskonalenia produktu zaowocowały czymś całkowicie innowacyjnym na światowym rynku.

“Zespół zaprojektował Raine One, aby była najbezpieczniejszą, najbardziej komfortową i najbardziej ekscytującą hulajnogą elektryczną na świecie.”

Co wyróżnia hulajnogę Raine One?

fot. Raine.co

 • Waży jedynie 12 kg dzięki czemu jest niezwykle mobilna. Bez trudu można ją spakować do bagażnika samochodu. Popularne hulajnogi o gorszych osiągach np. Zero 9 czy Speedway Mini 4 PRO ważą koło 20 kg. W Raine One waga została ograniczona przez wykorzystanie elementów wykonanych z włókna węglowego.
 • Posiada oświetlenie LED, które można dostosowywać do swoich potrzeb (służy także jako kierunkowskazy). Twórcy deklarują, że oświetlenie działa niezwykle efektywnie i pomimo małego poboru energii, bardzo dobrze oświetla drogę.
 • Hamulce z ABS oraz kontrola trakcji – systemy minimalizujące ryzyko poślizgu. Twórcy we wszystkich materiałach reklamowych podkreślają jak ważne jest dla nich podejście do bezpieczeństwa użytkownika.
 • Amortyzatory z przodu i z tyłu absorbujące nierówności podłoża.
 • Wbudowana immobilizer i linka antykradzieżowa, dzięki której nie trzeba ze sobą wozić dodatkowych zabezpieczeń. Linkę wyciąga się z kierownicy i wpina bezpośrednio po drugiej stronie.
 • Wbudowany moduł GPS, który łączy się z dedykowaną aplikacją. Aplikacja posiada mapę typu Google Maps, która pokazuje obecne położenie sprzętu oraz umożliwia prowadzenie nawigacji.
 • Prędkość maksymalna 50 km/h z możliwością ograniczenia – aplikacja umożliwia ustawienie mocy maksymalnej z jaką działa silnik oraz umożliwia ustawienie limitu na prędkość kierowcy w zależności od lokalnych przepisów.
 • Zasięg szacowany jest na 40 km (choć to z pewnością zależy od drogi, po której się poruszamy oraz stylu jazdy).
 • Innowacyjny system składania hulajnogi X-Fold, który nie ma negatywnego wpływu na stabilność oraz wytrzymałość konstrukcji. Dopracowanie do perfekcji tego systemu zajęło zespołowi 12 miesięcy.
 • Brak zewnętrznej ładowarki do baterii – wystarczy sam kabel, dzięki czemu nie trzeba wozić ze sobą dodatkowych zasilaczy
 • Podgrzewane rączki kierownicy, które wpływają na komfort podróży.
 • System szybkiego ładowania baterii – w 2 godziny hulajnoga gotowa jest do pokonania 20 km, a w 5 godzin ładuje się całkowicie.
 • Bezdętkowe opony, które eliminują ryzyko złapania gumy.
 • Podjazd pod wzniesienia do 15 stopni co jest dużym osiągnięciem w porównaniu do konkurencji.

Jak kupić hulajnogę Raine One?

Złożona hulajnoga Raine One

fot. Raine.co

Na chwilę obecną kampania na Kickstarter się skończyła, ale twórcy w styczniu zamierzają uruchomić przedsprzedaż. Warto zatem zapisać się do newslettera na stronie stronie https://raine.co/ i być na bieżąco. Dostawy pierwszych hulajnóg planowane są na maj 2020 roku. W Kikstarterze wzięły udział łącznie 482 osoby – w tym 5 osób z Polski.