W czasie wakacyjnych wyjazdów o mandat nietrudno. Myślisz, że o mandatach wiesz wszystko? A może nie wiesz zupełnie nic? Wiesz, od kogo możesz go dostać i w jakiej wysokości, a przede wszystkim, za co?

Aby na drodze było bezpiecznie, potrzeba nam, kierowcom dużej dozy wyobraźni, ale też przepisów, których musimy przestrzegać. Niestety, wielu kierowców, nie stosuje się do zasad określonych przepisami, narażając innych użytkowników drogi. Wykroczenia drogowe to jednak również konsekwencje nie tylko związane z kwestią bezpieczeństwa lub jego braku. Łamiąc przepisy drogowe kierowca naraża się na mandat , czasem niemałej wysokości.

Kiedy można dostać mandat?

Jeśli Policjant, funkcjonariusz Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Gminnej lub Miejskiej złapie Cię na gorącym uczynku lub bezpośrednio po nim, na przykład, kiedy nie zastosujesz się do znaku “STOP”, przejedziesz na czerwonym świetle bądź będziesz wyprzedzał na ciągłej linii. Funkcjonariusz może też ukarać cię na podstawie odczytów z urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, pod warunkiem, że nie będzie żadnych wątpliwości, co do tego, że jesteś sprawcą czynu,za który należy się kara.

Co powinien zawierać mandat?

Mandat musi być prawidłowo wystawiony. Powinna być w nim określona kwota oraz rodzaj popełnionego wykroczenia. Może być płatny gotówką lub przelewem na konto, tzw. kredytowy. Funkcjonariusz, wręczający mandat, powinien poinformować sprawcę wykroczenia o prawie do odmowy przyjęcia mandatu karnego, ale też o skutkach prawnych odmowy. Od rodzaju popełnionego wykroczenia uzależniona jest wysokość mandatu oraz liczba punktów karnych, jakie na pewno otrzymamy. Szczegółowa lista możliwych wykroczeń i przewidywanych kar znajduje się taryfikatorze mandatów. Taryfikator to narzędzie dla policjanta, nie pozostawiające zbyt wielu możliwości negocjacyjnej swobody. Tylko w nielicznych przypadkach zostawione są widełki, kiedy to policjant może zdecydować o niższej czy wyższej kwocie kary. W większości jednak taryfikator określa konkretną kwotę za konkretne wykroczenie i nie ma po co z policjantem dyskutować o wysokości kary.

Wysokość mandatu

W Polsce dopuszczalna wysokość mandatu wynosi 500 zł, ale wybierając się w podróż autem za granicę pamiętaj, że złamanie przepisów za granicą może słono kosztować. W Niemczech możesz zapłacić nawet równowartość 2600 zł, czyli około 600 euro, w Szwajcarii mandaty stanowią wypadkową dotychczasowych kar w odniesieniu do zamożności kierowcy. Z kolei w Szwecji mandat może wynieść około 4000 koron. W Szwecji można trafić przed oblicze sądu za przekroczenie prędkości o 41 km/h w miejscu, gdzie istnieje ograniczenie do 50 km/h. Planując wyjazd, dobrze zapoznać się z przepisami drogowego krajów przez które będziemy przejeżdżać i mimo gorącej krwi, dobrze się pilnować.

Za co najczęściej?

Najczęściej za prędkość, co oznacza, że jako kierowcy najczęściej przekraczamy tę dozwoloną. Wśród pieszych dominują mandaty za: przechodzenie na czerwonym świetle oraz brak odblasków, wymaganych po zmroku. Okazuje się, że mandaty wystawiane użytkownikom dróg to wcale nie jest rzadka kara. W 2015 roku policjanci wystawili łącznie ponad 3,5 mln mandatów, co stanowi ogromną liczbę ukaranych kierowców, pieszych oraz … pasażerów.

Wygląda na to, że jesteśmy narodem niezbyt chętnie przestrzegającym przepisów o ruchu drogowym. Z jednej strony, wszyscy musimy przepisy znać, bo tylko ich znajomość pozwala uzyskać prawo jazdy. Z drugiej strony, zbiorowo dopada nas amnezja, chwilę po uzyskaniu wymarzonego dokumentu zaczyna w nas grać ułańska fantazja i gorąca krew. Jeździmy nerwowo, agresywnie, stresujemy siebie i innych. Jako uczestnicy ruchu drogowego nie respektujemy zasad ruchu drogowego, popełniamy nieświadome błędy i świadome wykroczenia, co oddala nas od idealnego, utopijnego świata, pozbawionego kar.

Artykuł przygotowany przez firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową pomoc drogową na terenie Warszawy.