Budapeszt to jedna z najpiękniejszych stolic świata (wpisana na oficjalną listę UNESCO) o niezwykle bogatej historii, gdzie przez wieki ścierały się wpływy chrześcijaństwa i islamu. Pamięta jeszcze czasy rzymskie, wzrastało w atmosferze ciągłych konfliktów i kontrastów, co miało znaczny wpływ na jego ostateczny kształt i charakter. Stanowi multikulturową mieszankę stylów architektonicznych. Przecina je niezwykle malowniczy Dunaj dzieląc miasto na historyczne dzielnice: siedzibę królów i byłą stolicę Buda i nizinną osadę rzemieślniczą Peszt.

Budapeszt z Airbnb

Chcesz tanio zwiedzić Budapeszt? Odkryj kupon Airbnb i odbierz dodatkowy rabat na wakacje na Węgrzech. Planując budżet na urlop koniecznie sprawdź wszystkie nasze pomysły na tanie noclegi.

Odbierz swój kupon Airbnb

Muzeum Aquincum

Zwiedzanie Budapesztu nie będzie pełne, jeśli nie zwiedzi się obu jego części. Każda prezentuje inne oblicze, ale dopiero w całości tworzą całość, która daje pełne wyobrażenie o charakterze i atmosferze tego miasta. Wycieczkę można zacząć od ruin rzymskiej osady Aquincum, która dała początek miastu. Jest to muzeum na świeżym powietrzu – można zobaczyć tutaj dokładny zarys ulic miasta i pozostałości amfiteatrów, łaźni wojskowych, willi i świątyni.

Wzgórze Gellérta

Dalsze zwiedzanie miasta zaprowadzi nas do dzielnicy Buda, a przede wszystkim na wzgórze Gellérta, gdzie znajduje się charakterystyczny dla Budapesztu Pomnik Wolności oraz Cytadela. Z tego miejsca doskonale widać piękną panoramę miasta.

Góra Zamkowa

Niedaleko znajduje się Góra Zamkowa, gdzie zwiedzić można dawną siedzibę królów- zrekonstruowany po wojnie, a pochodzący z XIII w. Pałac Królewski. Nie można również pominąć charakterystycznej białej budowli z wieżyczkami, czyli Baszty Rybackiej. Jej nazwa pochodzi od dawnych fortyfikacji, których obrona należała do cechu rybackiego. Z Baszty rozciąga się wspaniały widok na Dunaj, dzielnicę Peszt i znajdujący się w niej Parlament, będący jednym z symboli Budapesztu.

Parlament

Wspaniały, zbudowany z wielkim rozmachem Parlament zawdzięcza podobno swój przepych swoistej konkurencji architektonicznej sięgającej czasów, kiedy istniały jeszcze Austro-Węgry. Zamysłem projektantów było bowiem ponoć stworzenie takiego gmachu, który przyćmiłby ten znajdujący się w Wiedniu.

Bazylika św. Stefana

W Peszcie znajduje się również bazylika św. Stefana, największy katolicki budynek sakralny Budapesztu. Została ona poświęcona pierwszemu chrześcijańskiemu królowi węgierskiemu Stefanowi, którego ogłoszono świętym i znajduje się przy placu nazwanym także jego imieniem.

Wielka Synagoga

Godna uwagi jest także wciąż czynna Wielka Synagoga, zwana tak nie bez racji, ponieważ jest największa w całej Europie.

Zamek Vajdahunyad

Warto także zobaczyć otwarty w 1896 roku z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego na wystawę milenijną Zamek Vajdahunyad.

Plac Bohaterów

Z obchodami milenijnymi związany jest także jeden z największych placów w Budapeszcie – Plac Bohaterów, znany także jako Plac Tysiąclecia. Jego niewątpliwymi atrakcjami są: 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela oraz okalająca plac kolumnada ozdobiona posągami najważniejszych węgierskich królów.

Wyspa Małgorzaty

Zmęczeni zwiedzaniem Budapesztu turyści mogą odpocząć na Wyspie Małgorzaty, powstałej z połączenia kilku mniejszych wysepek. Znajduje się tam najpopularniejszy w mieście ośrodek rekreacyjny, gdzie można skorzystać z basenów termalnych i wielu wodnych atrakcji.

Odbierz swój kupon Airbnb

Nie można też nie zobaczyć niezwykle fotogenicznego cudu techniki budowlanej, czyli Mostu Łańcuchowego, który jako pierwszy połączył oba brzegi Dunaju.