Są dostępne na rynku od ponad stu lat, zaś wiele osób bez nich nie wyobraża życia. Przemysł nikotynowy stał się w tym czasie ważną częścią światowej gospodarki, zaś produkcja, dystrybucja i sprzedaż papierosów daje zatrudnienie tysiącom osób. Uzależnienie od palenia papierosów oraz liczne choroby, które są jego efektem – to druga strona medalu.

Poziom palaczy wzrasta

Lekarze biją na alarm: nikotynizm jest najpowszechniejszym uzależnieniem na całym świecie, zaś liczna nałogowych palaczy wciąż wzrasta mimo iż konsekwencje palenia dobrze znane są wszystkim palaczom.

Działanie nikotyny

Głównym składnikiem papierosów jest nikotyna, czyli substancja znajdująca się w liściach oraz w korzeniach tytoniu. Można ją otrzymać w procesie destylacji. O tym, jak bardzo szkodliwa może być nikotyna najlepiej świadczy możliwość wykorzystania jej jako składnika środków owadobójczych. Wiadomo, że niekorzystnie wpływa ona na układ oddechowy oraz inne układy ludzkiego organizmu.

Nikotyna bardzo szybko uzależnia. Pobudza ona mózg, który pod jej wpływem rozpoczyna produkcję dopaminy. Dopamina daje owo dobrze znane palaczom poczucie zadowolenia, które pojawia się u nich przy każdym zapalonym papierosie. Gdy jej poziom spada, pojawiają się objawy typowe dla nałogowców: lęk, wewnętrzny niepokój oraz stany depresyjne. Właśnie od tej najbardziej niebezpiecznej substancji wzięła się nazwa tego uzależnienia – nikotynizm.

Inne szkodliwe substancje

Nikotyna nie jest jednak jedynym szkodliwym składnikiem papierosów. Znaleźć w nich można około 4 tysięcy różnego rodzaju związków chemicznych. Każdy z nich w istotny sposób wpływa na pracę narządów wewnętrznych oraz na praktycznie wszystkie procesy życiowe organizmu. Udowodniono, że aż 40 z tych związków wykazuje działanie rakotwórcze. Wśród tych najbardziej toksycznych składników znajdują się: metanol, arsen, piren oraz kadm. Niestety, wiedza na ten temat – choć powszechna – nie powstrzymuje ludzi przed sięganiem po kolejnego papierosa.