Kawa i herbata to jedne z najbardziej popularnych napojów. W zależności od kultury i obyczajów pija się je do posiłków albo samodzielnie. Często ich spożycie jest pretekstem do spotkania towarzyskiego lub elementem rytuałów. Bez względu na owe aspekty, kawa i herbata uważane są za używki i choć nie można ukryć ich szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka, należy także wskazać na pozytywne skutki ich picia.

Skutki uboczne picia kawy

Kawa, ze względu na zawartość kofeiny, może powodować uczucie lęku i nerwowości. Działa ona pobudzająco, więc może utrudniać zasypianie, a niedobór snu prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Uważa się, że spożywanie kawy sprzyja powstawaniu chorób serca. Teza ta jest trudna do udowodnienia: osoby, które piją dużo kawy i zmagają się z tego typu schorzeniami często palą papierosy i prowadzą stresujący tryb życia, a czynniki te samodzielnie prowadzą do zachorowań.

Moczopędne działanie kawy powoduje wypłukiwanie z organizmu potasu i wapnia, co może skutkować ubytkami w uzębieniu oraz skurczami mięśni.

Należy wskazać, że negatywne działanie kawy występuje jedynie u osób, które spożywają jej zbyt duże ilości.

Zalety picia kawy

Wśród pozytywnych skutków picia kawy warto wspomnieć o jej działaniu pobudzającym i poprawiającym pamięć krótkotrwałą. Sprzyja ona również koncentracji, dlatego zaleca się picie jej rano, przed pracą lub nauką.

Kawa ma działanie odchudzające: przyśpiesza metabolizm oraz tempo przemiany tłuszczów. Co więcej, łagodzi ona ból mięśni, pozwalając na wykonywanie intensywnych ćwiczeń.

Picie kawy powoduje wzrost poziomu dopaminy i serotoniny (tzw. ,,hormonu szczęścia”) w organizmie, więc prawdopodobnie zmniejsza ono ryzyko zachorowania na depresję.

Skutki uboczne picia herbaty

Herbata, tak jak kawa, zawiera kofeinę (teinę), wobec tego może również wywoływać strach i nerwowość, nadmierne pobudzenie oraz negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne.

Teina utrudnia wchłanianie żelaza, co może skutkować niedokrwistością. Co więcej, nadmiaru teiny nie można wydalić z organizmu, a wchodzi ona w reakcję z kwasem moczowym, powodując powstawanie kamieni nerkowych.

Niebezpieczne dla zdrowia jest picie dużych ilości herbaty z dodatkiem cytryny. W wyniku reakcji herbaty z kwasem powstaje cytrynian glinu, który prawdopodobnie prowadzi do zachorowania na chorobę Alzheimera.

Zalety picia herbaty

Pozytywnym skutkiem picia herbaty jest natomiast zwiększenie odporności. Zależność ta wynika z faktu, że herbata ułatwia akumulację witaminy C.

Herbata jest często polecana przy zatruciach pokarmowych, gdyż ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Sprzyja ona także eliminacji biegunek.

Badacze uważają również, że spożywanie białej i zielonej herbaty chroni przed zawałami serca, część z nich przypisuje herbacie również działanie przeciwnowotworowe.

Podsumowanie

Zarówno picie kawy, jak i herbaty powoduje pozytywne i negatywne skutki. Mogą one poprawiać samopoczucie i regulować działanie poszczególnych układów, ale mogą również przyczynić się do powstawania niebezpiecznych chorób. Należy jednak wspomnieć, że napoje te działają negatywnie tylko wtedy, gdy są pite w nadmiarze.

Autor artykułu: Anna Skikowska