Pomimo lekcji techniki i plastyki w szkole, mało kto umie wykorzystywać swoje umiejętności manualne w celu tworzenia różnych przedmiotów i gadżetów. Jednak w ostatnich latach sporo zmieniło się pod tym względem – teraz dużo osób decyduje się na własną twórczość, czyli tzw. handmade. Jakie materiały najczęściej wybieramy do zdobienia, nadrukowywania czy malowania? Oto zapytaliśmy specjalistów z portalu Artiglo.

Torby płócienne

Torby płócienne to gadżet, który przybył do nas stosunkowo niedawno. Podyktowany został modą na ekologiczne wyroby, które będą służyć także środowisku. Starano się aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie plastikowych reklamówek oraz siatek. Na torbach płóciennych bardzo szybko wiele osób zaczęło tworzyć ozdoby. Nie dość, że bez problemu można na nich malować farbkami do płótna, to równie dobrym pomysłem jest naszywanie innych materiałów, zdobienie cekinami czy nadrukami.

Kubki

Kubek to częsty prezent, ze względu na swoją praktyczność. Praktycznie każdy z nas z niego korzysta, więc warto mieć swój ulubiony i oryginalny. Do zdobienia szczególnie nadają się specjalne flamastry, które po narysowaniu odpowiedniego kształtu “wypieka się” w mikrofalówce czy też piecu. Dzięki temu farba utwardza się i nie ulega zmyciu. Oczywiście, można również skorzystać z usług specjalistycznych firm, które za odpowiednią opłatą utrwalą naszą grafikę na kubku.

Podkoszulki i inne ubrania

Podkoszulki i inne ubrania to jedne z najczęściej przerabianych rzeczy. Dzięki temu, że można je kupić za parę złotych w hurtowniach czy w sklepach z tanią odzieżą, wiele osób eksperymentuje z coraz to nowymi wzorami czy metodami zdobienia. Na porządku dziennym jest wycinanie, plamienie czy moczenie w różnorodnych detergentach. Dzięki temu powstają bardzo oryginalne i ciekawe kreacje.

Wyroby drewniane

W Internecie i w sklepach z artykułami papierniczymi można spotkać mnóstwo gadżetów drewnianych, takich jak: pudełka na bibeloty lub proste deseczki w kształcie serduszka, kwadratu czy prostokąta. Są one idealne pod względem zdobienia metodą decoupage. Nie dość, że są tanie, to jeszcze mogą nam posłużyć na wiele sposobów. W ostatnich latach ta metoda stała się bardzo popularna i powstało wiele jej odmian. Powstają nawet specjalne warsztaty zdobienia decoupage, na które uczęszcza mnóstwo osób – zarówno pań jak i panów.

Słoiki i szklane przedmioty

Słoiki, szklanki lub butelki po winach czy innych alkoholach szczególnie upodobały sobie osoby, które zajmują się malarstwem na szkle. Wyszukują one interesujące kształty przedmiotów szklanych, aby następnie przerobić je za pomocą specjalistycznych farbek. Takie butelki mogą później robić za flakony, świeczniki czy lampiony. Wszystko zależy od pomysłowości zdobiącego.

Przedmiotów służących do zdobienia czy przerabiania na własną rękę jest mnóstwo. Na dobrą sprawę każdą rzecz, mając odrobinę fantazji, można przerobić, przemalować czy wykorzystać w inny sposób. Rzeczy wymienione powyżej są jednymi z najczęściej używanych do tych celów. Może też z tego skorzystasz?

Artykuł powstał we współpracy z Artiglo.