Z polskich parkingów i ulic wciąż znikają samochody, choć w porównaniu z latami 90 ginie ich znacznie mniej takie sytuacje wciąż się zdarzają. Jakie modele aut giną najczęściej i jak można zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą? O tym poniżej.

Jak działa złodziej?

Skradzione samochody najczęściej są niemal od razu demontowane, złodzieje wymontowują części, które następnie sprzedają. Właśnie dlatego skradzione auta tak rzadko udaje się odzyskać – pojazd praktycznie rozpływa się w powietrzu, a policja nie jest w stanie pomóc.

Zdarza się również, że złodziej nie kradnie całego samochodu, ale niektóre z jego części, te, które może sprawnie i zazwyczaj ze sporym zyskiem sprzedać.

Które modele są najczęstszym łupem?

Oczywiście ryzyko kradzieży dotyczy wszystkich aut, najczęściej giną jednak samochody, które mają od 6 do 10 lat, mniejszym powodzeniem wśród złodziei cieszą się samochody nowe oraz zaliczane do starych – 15-20letnie. Wśród najczęściej kradzionych modeli wymienić możemy Volkswageny, Audi, Toyoty oraz samochody bardzo drogie, na przykład Lexusy.

Wyjątkiem, o którym warto wspomnieć jest Warszawa – tutaj największą popularnością cieszą auta japońskich marek, miedzy innymi Mazdy, Toyoty oraz Hondy.

Najczęściej właścicielami skradzionych aut są osoby prywatne, dużo rzadziej firmy i instytucje. Z dostępnych informacji wynika również, że większość skradzionych aut to samochody z silnikiem diesla.

Co stanowi “złodziejskie kryterium”? Odpowiedź jest prosta – popyt na części. Złodzieje kradną te auta, na części których jak zapotrzebowanie na rynku. Jak wspomnieliśmy największą popularnością cieszy się Volkswagen – wynika to głownie z faktu, że części z Volkswagena pasują również do innych modeli aut, na przykład do Skód.

Jak zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą?

Pocieszający jest fakt, że w porównaniu z latami 90-tymi liczba skradzionych samochodów jest mniejsza. Zatrważająca jest natomiast wiadomość, że złodzieje mają coraz lepsze sposoby i specjalistyczne narzędzia, dzięki którym mogą sprawnie ukraść samochód. Czy można w jakikolwiek sposób zabezpieczyć swoją własność przed kradzieżą? Są takie możliwości i podpowiadamy, że z całą pewnością warto z nich skorzystać. Pamiętajmy, że złodziej ma zaledwie kilka sekund na kradzież auta i nawet niewielka przeszkoda może być dla niego dużym utrudnieniem.

O jakich zabezpieczeniach warto pomyśleć?

Blokada kierownicy

Bardzo skuteczne są blokady kierownicy. Nie mówimy tu jednak o znanych wielu osobom blokadach mechanicznych, choć niektóre z nich również się sprawdzają, ale o blokadach automatycznych.

Taką blokadę można bez problemu zamontować w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Blokuje ona układ kierowniczy i uniemożliwia kradzież. Jej demontaż wymaga specjalistycznego sprzętu i trwa kilka godzin, w związku z czym złodziej nie jest w stanie jej usunąć.

Blokada skrzyni biegów

Kolejną opcją jest blokada skrzyni biegów, która może być montowana zarówno w przypadku automatycznej, jak i manualnej skrzyni biegów. Jak nietrudno się domyśleć blokada uniemożliwia uruchomienie drążka skrzyni biegów a w następstwie kradzież auta.

Na koniec

Montażem różnego typu zabezpieczeń przed kradzieżą zajmuje się wiele firm, między innymi Niedźwiedź-Lock, której oferta jest godna uwagi. Firma proponuje zabezpieczenia różnego typu, w tym wymienione powyżej blokady kierownicy i skrzyni biegów.