Muzeum Madame Tussaud w Londynie jest jednym z najpopularniejszych muzeów świata.Każdego roku odwiedza je kilka milionów turystów. Nie prezentuje ono jednak tradycyjnych dzieł sztuki, a figury woskowe, które mają przypominać znane osobistości.

Marie Tussaud, która przed ślubem nosiła nazwisko Grosholtz, była francuską rzeźbiarką żyjącą na przełomie XVIII i XIX wieku. Umiejętności tworzenia figur woskowych nauczyła się od szwajcarskiego lekarza, który postaci z wosku wytwarzał dla popularyzowania wiedzy o anatomii.Podczas rewolucji francuskiej Tussaud tworzyła woskowe maski pośmiertne arystokratów, którzy zostali straceni jako wrogowie Republiki. Wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, zabierając ze sobą zbiór odlewów. Początkowo podróżowała po całym kraju prezentując swoje prace, a w 1835otworzyła własne muzeum przy Baker Street w Londynie, w którym prócz masek pośmiertnych wystawiane były także figury imitujące całe postacie znanych w tamtych czasach osób.

Szacuje się, że muzeum posiada kilka tysięcy eksponatów. Jednorazowo na wystawach prezentowana jest niewielka część zbiorów. Najbardziej popularne rzeźby należą do stałych elementów wystawy, natomiast pozostałe są zmieniane. Muzeum składa się z kilku sekcji, w których prezentowane są figury osób związanych z muzyką, filmem, kulturą, polityką, sportem, a także przestępców. W muzeum można również obejrzeć rzeźbę przedstawiającą Marie Tussaud,którą wykonała ona sama na kilka lat przed swoją śmiercią.

Co roku powstają nowe rzeźby, a ich wytworzenie jest czasochłonne i kosztowne. Jest ono związane z pobraniem licznych wymiarów osoby, którą ma przedstawiać dzieło, gdyż postać ma mieć naturalne rozmiary, a także z wytworzeniem specjalnej dla danej figury formy. Początkowo,powstała rzeźba jest nieco większa od osoby, którą ma odzwierciedlać. Wynika to z faktu, że wysychający wosk zmniejsza swoją objętość. Po całkowitym wyschnięciu figury, jej rozmiary są niemal identyczne z wymiarami modela. Dla każdej z rzeźb przygotowuje się ponadto fryzurę oraz makijaż.

Pierwotnie Muzeum Madame Tussaud znajdowało się przy Baker Street w Londynie. Po pięćdziesięciu latach od jego założenia, siedziba została przeniesiona na Marylebone Road i mieści się tam do dzisiaj. Ogromna popularność muzeum i jego bogate zbiory sprawiły, że postanowiono otworzyć filie muzeum. Mieszczą się one m.in. w Amsterdamie, Wiedniu, Berlinie, Las Vegas,Nowym Jorku, Tokio i Sydney.

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud cieszy się niesłabnącą popularnością od XIX wieku.Obecnie prezentuje się w nim inne postaci niż na początku jego istnienia, jednak chęć obejrzenia figur gwiazd muzyki, sportu i filmu w naturalnych rozmiarach nadal przyciąga do muzeum rzesze turystów.

Autor artykułu: Anna Skikowska