Co, oprócz cennych zabytków, tworzy wyjątkową atmosferę Wrocławia? Bez wątpienia – urokliwe położenie! Odra przepływająca przez Wrocław wydziela z miasta fragmenty terenu, które tworzą uwielbiane przez mieszkańców i turystów wyspy odrzańskie. Poznaj kilka najważniejszych wysp Wrocławia, znajdujących się na terenie Starego Miasta.

Podczas rozbudowy Wrocławia wyspy ulegały przekształceniom, przez co ich obecny układ różni się od układu historycznego. Część z nich została zlikwidowana, na innych wyburzono zniszczone w czasie wojny zabytki. Te, które przetrwały, stanowią jednak atrakcyjne miejsca spacerowe lub rekreacyjne dla mieszkańców miasta i nadal przypominają o wielowiekowej historii Wrocławia.

Wyspa Słodowa

To znane miejsce wypoczynku wśród wrocławian i osób odwiedzających miasto. Ze względu na sąsiedztwo uniwersytetu Wyspa Słodowa jest oblegana przez studentów, którzy przychodzą tu na różnego rodzaju koncerty i spotkania – właśnie tutaj organizowane są choćby wrocławskie juwenalia. Na Wyspie Słodowej odbywa się również co roku Noc Świętojańska, Dzień Dziecka czy Święto Rodziny. Jest w czym wybierać! Po wieczorze pełnym wrażeń wypoczniesz w jednym z hoteli sieci AccorHotels.

Warto wspomnieć, że w czasie II wojny światowej niemal całkowicie ucierpiała średniowieczna zabudowa wyspy. Oblężenie hitlerowców przetrwały jednak bez szwanku dwa zabytkowe młyny. 30 lat później zostały one jednak… wysadzone przez saperów na polecenie ówczesnego prezydenta Wrocławia. Co ciekawe, teren po zburzonych młynach do tej pory jest niemal niezagospodarowany.

Wyspa Piaskowa

Nazwa pięciohektarowej wyspy pochodzi od wybudowanego na jej terenie już w I poł. XII w. kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku. Do początku XIX wieku wyspa ta podlegała władzy kościelnej, co widać zwłaszcza po mnogości budynków sakralnych, takich jak:

  • kościół świętej Anny, w którym obecnie mieści się przedszkole sióstr salezjanek;
  • klasztor augustianów przekształcony w filię biblioteki uniwersyteckiej;
  • wspomniany już kościół NMP na Piasku, cenny zabytek architektury gotyckiej;
  • cerkiew prawosławna Świętych Cyryla, Metodego i Anny, wybudowana w stylu włoskiego baroku.

Wyspa Bielarska

Ta maleńka wyspa sąsiaduje z Wyspą Słodową. Choć w przeszłości na jej terenie stały ciekawe budowle, takie jak młyn świętej Klary czy XVIII-wieczna wytwórnia spirytusu H. Henniga – aktualnie jest niezabudowana. Nie znaczy to jednak, że nie warto wpaść tutaj z całą rodziną. Na wyspie Bielarskiej znajdują się bowiem liczne szlaki spacerowe i place zabaw, a także ciekawa rzeźba autorstwa Stanisława Netswoldowa „Sokrates”.

Wyspa Młyńska

W dawnych czasach wyspa ta (nazywana wówczas „Wyspą Bożego Ciała”) znajdowała się na trasie przeprawy mostowej z Wrocławia do terenów północnych Odry. Co ciekawe, ulica przebiegająca przez tę maleńką wyspę nosi nazwę Wyspa Słodowa, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo tych dwóch wysp.

Wyspa Tamka

Na tej niedużej wyspie stoją dwa budynki, jeszcze do niedawna należące do uczelni: jeden do Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego, drugi – do Akademii Medycznej. Obecnie obiekty zostały kupione przez prywatną firmę i są użytkowane przez artystów różnych specjalności w ramach centrum Art Hub. Na wyspie znajduje się również bar i kawiarnia.

Na artystyczną Tamkę najszybciej dostaniesz się ze słynnego pięciogwiazdkowego hotelu Sofitel Wroclaw Old Town.

Rejs po Odrze – niezwykła atrakcja Wrocławia

Dzięki unikalnemu położeniu miasta Wrocław można zwiedzać także statkiem. Turyści mogą wybrać się w rejsy różnej długości i po rozmaitych trasach. Ze statku wszystko wygląda nieco inaczej niż z lądu, dlatego serdecznie polecamy tę formę zwiedzania miasta.

Wyspy to dopiero początek wielkiej przygody z Wrocławiem. Chcesz zobaczyć miasto z perspektywy lądu lub wody? Nie zastanawiaj się dłużej – znajdź najlepszy hotel we Wrocławiu (zobacz) i pakuj walizkę!