Malta mimo swoich niewielkich rozmiarów ma bardzo dużo do zaoferowania. Dawna kolonia brytyjska to nie tylko angielskie budki telefoniczne, lewostronny ruch kołowy czy angielski jako drugi, oficjalny język urzędowy. To także wspaniały, słoneczny klimat, gościnni mieszkańcy, maltańska tradycja i kultura widoczna na każdym kroku oraz mnóstwo atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy.

Malta to jeden z najmniejszych krajów świata. Tworzy ją 7 pojedynczych wysp, jednak tylko dwie z nich – Malta i Gozo są zamieszkane. Na Comino znajdziemy tylko luksusowy resort dla turystów, a pozostałe cztery wyspy są niezamieszkane. Istnieje wiele teorii dotyczących początków tego kraju. Podobno pierwotnie wszystkie pojedyncze wysepki stanowiły jeden ląd i były połączone z Sycylią mostem lądowym. Jego pozostałości dzisiaj znajdują się aż 91 m pod poziomem Morza Śródziemnego.

Wyjątkowy kraj

Ciepłe morze, mnóstwo słońca o każdej porze roku, śródziemnomorskie jedzenie, fascynujące zabytki i zapierające dech w piersiach widoki. To wszystko odkryjemy na 316 km2, bo właśnie taką powierzchnię ma wyspa. Z Polski można się na nią dostać praktycznie z każdego, większego miasta, a loty oferuje kilku przewoźników. Wyspa jest na wyciągnięcie ręki, a kraj cieszy się popularnością wśród turystów z całego świata.

Warto wspomnieć o tym, że wyspa należy do obszarów, gdzie znaleziono jedne z najwcześniejszych śladów zamieszkania przez ludzi. Archeolodzy datują swoje znaleziska na okres 5000 lat przed Chrystusem. Pochodzący z tego okresu kompleks megalitycznych świątyni został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i należy do najstarszych wolnostojących budowli na świecie.

Dawna brytyjska kolonia…

Malta zdobyła niezależność w 1964 roku. Wcześniej była brytyjską kolonią, której wpływy widoczne są do dnia dzisiejszego. Lewostronny ruch na ulicach, kilka czerwonych, telefonicznych budek. Jednak najważniejszą pozostałością jest język angielski, który obok maltańskiego jest drugim, urzędowym językiem na wyspie. Każdy zna tutaj angielski, a Malta znana jest z licznych szkół językowych, które oferują kursy dla osób z całego świata. Można się tu uczyć języka specjalistycznego, wybrać kursy konwersacyjne, intensywne, grupowe i indywidualne. Jednak znalezienie odpowiedniego rodzaju zajęć językowych warto polecić sprawdzonej firmie, np. Agencji Turystycznej ATAS, która od lat pomaga w wyjazdach na Maltę oferując kompleksową pomoc przy wyborze oraz wszystkich kwestiach organizacyjnych związanych z kursem językowym.

Co warto zobaczyć?

Każdy, kto pierwszy raz odwiedza Maltę jest zaskoczony, że na tak małej powierzchni jest tyle miejsc, które warto odwiedzić i zobaczyć. Znaleźć tu można grecko-bizantyjskie budowle i barokowe katedry z czasów rzymskich. Z całą pewnością warto udać się do stolicy wyspy – Valletty, gdzie wśród wąskich uliczek starego miasta można podziwiać ciekawą architekturę i kolorowe balkony mieszkańców. Stolica została wpisana listę światowego dziedzictwa UNESCO nie bez powodu. Równie malowniczo prezentują się takie miasta, jak Mdina, St. Julian’s, Sliema czy rybacka wioska Marsaxlokk. Na liście miejsc wartych odwiedzenia nie powinno zabraknąć również sąsiednich wysp Gozo i Comino z Blue Lagoon, gdzie zobaczyć można przepięknie błękitną wodę. Nie można zabraknąć także urokliwych plaż. Te najładniejsze położone są południowo-zachodniej części wyspy i zalicza się do nich Golden Bay, Ghajn Tuffieha Bay czy Gnejna Bay.

W takim otoczeniu, przebywając w gronie rówieśników z całego świata, poznając ciekawe miejsca, doświadczając wspaniałych wrażeń i przeżyć, nauka języka angielskiego będzie czystą przyjemnością. Warto rozważyć wyjazd na zagraniczny kurs językowy właśnie na Maltę, gdzie pozytywna energia oraz ciepły i słoneczny klimat sprawią, że z radością wrócisz do kraju, gdzie będziesz kontynuował rozpoczętą naukę i podtrzymywał znajomości z rówieśnikami poznanymi na wyjeździe. Kurs językowy na Malcie to świetne wakacje i nauka w jednym.