Czy wiesz, że Łódź Fabryczna to trzeci co do wielkości podziemny dworzec kolejowy na świecie, kawiarnia Za Szybą jest najmniejsza w Polsce, a w Kinie Kotłownia na jednym seansie zmieści się zaledwie 26 osób? A to jeszcze nie wszystkie ciekawostki w tym mieście.

Dowiedz się, co jest w Łodzi najmniejsze, a co największe, wybierając się w małą wielką podróż po łódzkich zakamarkach.

Wielka Łódź

Łódź Fabryczna, wybudowana w 1866 roku z inicjatywy przemysłowca Karola Scheiblera (a ponownie otwarta po rewitalizacji kilka miesięcy temu), to obecnie największy dworzec podziemny w Polsce. Trzypoziomowa konstrukcja mieści 4 dwutorowe perony (położone 16 metrów pod ziemią), 18 kas biletowych, 24 nitki schodów ruchomych oraz 14 wind. Całkowita powierzchnia dworca wynosi 65 000 m² – zmieściłoby się na nim 6 pełnowymiarowych boisk piłkarskich! Do jego budowy zużyto m.in. 650 000. m³ betonu, 70 000 ton stali, 340 kilometrów kabli oraz 10 000 szklanych paneli dachowych. Oczekiwanie na pociąg umilą kolorowe murale, których autorką jest Katarzyna Bogucka oraz Beata Szczecińska, a także napisy „Miłego dnia”, „Dzień dobry, bo w Łodzi” czy „Łódź wita podróżnych”.

W Łodzi znajduje się również jeden z największych w Europie kompleksów leśnych położonych w granicach miasta – Las Łagiewnicki o powierzchni ponad 1200 hektarów. To pozostałość po dawnej Puszczy Łódzkiej, która jeszcze 200 lat temu otaczała całe miasto. Las jest domem dla ponad 1500 gatunków roślin, w tym drzew, krzewów i grzybów, ponad 600 gatunków owadów i ptaków, a także kilkudziesięciu gatunków ssaków oraz ryb. Na terenie kompleksu wytyczono szlaki piesze i rowerowe, wydzielono rezerwat przyrody, a ponadto – ze względu na korzystne warunki klimatyczne – otwarto wojewódzkie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji.

Mała Łódź

W podwórku przy ulicy Zielonej mieści się najmniejsza w Polsce, bo zaledwie 14-metrowa kawiarenka Za Szybą. Została urządzona tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości każdego pomieszczenia, a jednocześnie nie przytłoczyć znajdujących się w środku gości. Właśnie dlatego w środku są jedynie 3 stoliki i 8 krzeseł. Kawiarnia przyciąga klientów nie tylko aromatyczną kawą i gęstą barową czekoladą, lecz także niepowtarzalną atmosferą.

Niewiele większe rozmiary ma Kino Kotłownia skryte w piwnicach Szkoły Podstawowej nr 26 na Starym Polesiu, w którym na czerwonych fotelach może zasiąść zaledwie 26 osób. Raz w miesiącu, dzięki współpracy z Transatlantyk Festival, odbywają się w nim bezpłatne pokazy filmowe. Kino powstało z inicjatywy dyrektora szkoły Michała Różańskiego. Przygotowany przez niego projekt obywatelski zebrał ponad 120 000 zł, co pozwoliło nie tylko na stworzenie sali projekcyjnej, ale także profesjonalnej klasy do nauki języków obcych.

Gdzie przenocować w Łodzi?

Przed wyruszeniem w podróż do Łodzi warto zarezerwować nocleg w dobrze skomunikowanym, a zarazem przystępnym cenowo miejscu. Najlepsze hotele w Łodzi (kliknij) – np. hotel Novotel Łódź Centrum lub hotel ibis Łódź Centrum – mieszczą się w sercu miasta. Zaledwie kilkanaście minut dzieli je od największych atrakcji miasta, czyli m.in. Ogrodu Botanicznego, parku im. Poniatowskiego, Łódzkiego ZOO, Aquaparku Fala czy Hali Sportowej Atlas Arena. Pokój w jednym z hoteli można zarezerwować za pośrednictwem strony sieci hoteli AccorHotels.