Jeszcze kilkanaście lat temu kosmetyczka przeciętnego Polaka składała się z maszynki i kremu do golenia. Mężczyzna mył twarz żelem podebranym żonie, mamie czy siostrze. Jeżeli mieszkał samotnie, ratował swoją cerę najtańszym mydłem zakupionym w kiosku albo ograniczał się do korzystania wyłącznie z wody. Dziś panowie używają tylko nieznacznie mniej kosmetyków niż kobiety.

Mają do dyspozycji nie tylko dedykowane dla siebie kremy, ale i szampony, a nawet specyfiki do pielęgnacji dłoni. Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w szafce każdego faceta? Zobaczcie naszą listę.

Czy mężczyzna może używać damskich kosmetyków?

Zanim zapoznamy Was z naszą listą obowiązkowych kosmetyków dla mężczyzn, odpowiemy na nurtujące większość pytanie. Czy facet może używać kremu swojej dziewczyny? Skoro krem korzystnie wpływa na damską cerę, to czy zrobi krzywdę męskiej twarzy? Odpowiadamy – krzywdy zasadniczo nie powinien wyrządzić, jednakże skóra może nie odczuć jego dobroczynnego działania. Naskórek kobiet i mężczyzn różni się nieco budową, ma także inne potrzeby. Dlatego od kilku lat producenci wypuszczają specjalne linie kosmetyków dedykowane mężczyznom. W sklepach takich jak Perfumeria.pl znajdziemy m.in. kosmetyki męskie Hugo Boss, jak i innych uznanych marek. Mnogość asortymentu pozwoli każdemu z panów dobrać kosmetyki zgodnie z potrzebami, oczekiwaniami i zasobnością portfela.

fot. unsplash.com

Męska kosmetyczka – konkrety

Poniżej wybraliśmy kilka kosmetyków, które mężczyzna powinien zakupić w wersji dedykowanej swojej płci. Staraliśmy się podejść do tematu rzetelnie i obiektywnie.

  1. Żel do twarzy – dobry specyfik do mycia twarzy głęboko oczyszcza cerę. Warto podkreślić, że nie powinno się zastępować żelu mydłem, ponieważ posiada ono pH zasadowe i można naruszyć równowagę fizjologiczną skóry.
  2. Krem do twarzy – nawilża i odżywia skórę. Krem należy dobierać zgodnie z typem posiadanej cery.
  3. Kosmetyki do golenia – pianka lub żel ułatwiają pozbywanie się zarostu. Balsam po goleniu przynosi ulgę podrażnionej skórze i pomaga zagoić drobne ranki.
  4. Szampon do włosów – mężczyźni rzadziej niż kobiety stosują pianki i lakiery do włosów, dlatego mogą korzystać z lekkich, nieobciążających szamponów. Warto zadbać, aby wybrany szampon był wzbogacony o witaminy A i B oraz chronił przed łupieżem.

Dlaczego mężczyźni lubią mieć własne kosmetyki?

To, że mężczyźni używają dedykowanych sobie kosmetyków, bo lepiej działają na skórę, napisaliśmy już wyżej. Jednakże jest jeszcze jeden powód – zapach. Większość facetów nie byłaby zadowolona, gdyby ich krem do twarzy pachniał fiołkami, a balsam do ciała – gumą balonową. Dlatego mężczyźni coraz częściej wybierają zaprojektowane dla nich linie kosmetyków z odpowiednio dobraną kompozycją zapachową.