Posiadanie konta osobistego w dzisiejszych czasach wydaje się być oczywistością. Raz założone konto wcale nie oznacza, że musimy trzymać się go przez lata. Tym bardziej, że banki coraz częściej oferują rachunki na korzystniejszych warunkach. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski, aż 20% Polaków nie posiadało rachunku bankowego (2015). Do tej grupy należą przede wszystkim osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby między 18 a 24 rokiem życia. Czas więc zmienić swoje podejście do finansów i gromadzenia środków, ponieważ konto osobiste ułatwia dokonywanie zakupów.

Darmowe konto osobiste to standard?

Analizując dostępne na rynku usług bankowych konta osobiste, można dojść do zasadniczego wniosku: większość rachunków dla klientów indywidualnych to konta darmowe. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że niektóre banki wymagają spełnienia konkretnych warunków pozwalających rzeczywiście na dostęp do darmowego rachunku.

Chcąc dotrzeć do faktycznie bezpłatnego konta osobistego, należy dokładnie wczytać się w regulamin – być może istnieje kilka “haczyków”, które sprawiają, że rachunek jest tylko pozornie darmowy.

Brak opłat za prowadzenie konta

Brak opłat za prowadzenie konta nie zawsze jest oczywiste. O ile bowiem np. w przypadku konta Idealne oferowanego przez Idea Bank faktycznie nie trzeba płacić nic, tak w niektórych bankach koniecznością jest spełnienie dodatkowych kryteriów, choćby miesięcznych transakcji na określoną kwotę (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-idealne).

Brak opłat za przelewy standardowe

Brak opłat za przelewy standardowe jest coraz częściej spotykaną opcją. W wielu przypadkach darmowe przelewy dotyczą wpłat na dowolny rachunek bankowy, niemniej jednak niekiedy opłaty nie są pobierane wyłącznie przy przelewach wewnętrznych (tj. w obrębie tego samego banku).

Brak opłat za kartę płatniczą

Do każdego rachunku osobistego przypisana jest karta płatnicza pozwalająca na dokonywanie transakcji bezgotówkowych czy podejmowanie gotówki z bankomatu. W wielu przypadkach bank nie pobiera opłat miesięcznych za kartę. Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy koniecznością jest dokonanie płatności bezgotówkowych na konkretną kwotę, by opłata za posiadanie karty nie została pobrana.

Internetowy dostęp do rachunku bankowego

Internetowy dostęp do rachunku bankowego to rozwiązanie niezwykle korzystne. Pozwala to na bieżąco śledzić wysokość salda, a także dokonywać płatności w dowolnym momencie.

Chociaż już teraz standardem jest dostęp poprzez bankowość elektroniczną, jak pokazują statystyki – nie wszyscy Polacy korzystają z takich rozwiązań. Z raportu przygotowanego przez NBP wynika, że 34% rodaków nie ma dostępu do konta przez internet.

Darmowe wypłaty z bankomatów

Jeżeli posiadacz rachunku często podejmuje gotówkę z bankomatu, powinien zwrócić także uwagę na prowizje za wypłaty. Kilka banków całkowicie zniosło opłaty za wypłatę środków z dowolnego bankomatu krajowego. W większości przypadków darmowe są wypłaty wyłącznie z własnych lub partnerskich bankomatów.

Wybór konta osobistego wcale nie jest łatwy. Jednak porównując dostępne oferty i uwzględniając swoje oczekiwania, można znaleźć rozwiązanie w 100% dopasowane do potrzeb.