Uber zmienił podróżowanie na całym świecie, także w Polsce. Agresywna ekspansja amerykańskiego start-up’u przynosi ogromne zyski. Zarówno dla założycieli, inwestorów, ale także samych kierowców. Na niższych stawkach za przejazd korzystają pasażerowie. Nowych użytkowników przybywa. Wiele osób przyciąga pierwszy darmowy przejazd w Uber. Jak go zdobyć?

Podczas rejestracji lub przed pierwszą podróżą wystarczy podać kod promocyjny Uber „uberpasja”, który jest uniwersalny zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowców. W samej Warszawie co miesiąc aplikację Ubera ściąga ok. 10 tys. nowych klientów.

Chcesz zostać pasażerem?

pasażer ubera
10 zł na pierwszy przejazd

Chcesz zostać kierowcą?

kierowca ubera
zacznij jeździć już dziś

Co to jest Uber?

Wróg numer 1 wszystkich taksówkarzy. Aplikacja, która spędza sen z powiek właścicielom tradycyjnych firm transportowych. Działalność, która budzi kontrowersje na poziomie prawnym i społecznym. Czym właściwie jest Uber?

W 2009 roku Uber był małą firmą z San Francisco. Dzisiaj oferuje dostęp w ponad 250 miastach, 55 krajów i cały czas jego zasięg rośnie. Za powodzeniem start-up’u stoi Travis Kalanick – amerykański przedsiębiorca, który wystartował z Uberem w USA. Poprzedni biznes (Red Swoosh) sprzedał za 19 mln dolarów. Dziś króluje na listach miliarderów z majątkiem szacowanym na ponad 5 mld dolarów.

Aplikacja od samego początku była łakomym kąskiem dla inwestorów. Założyciele, chcąc zdobyć uznanie klientów i odpowiedni rozgłos, oferowali jedynie kursy autami z wyższej półki typu Lincoln, Cadilac czy BMW z serii 7. W 2010 roku w Ubera zainwestowała grupa aniołów biznesu z doliny krzemowej, co zapoczątkowało kolejne zbiórki kapitału (bank Goldman Sachs dołożył swoje 40 mln dolarów w rozwój Ubera).

Jak działa Uber?

System, dzięki aplikacji na smartfony kojarzy pasażera z kierowcą. Na podstawie naszej lokalizacji (lub lokalizacji, którą oznaczymy pineską), program szuka kierowców dostępnych w okolicy.

zamawianie ubera

Pomimo wielu przekłamań krążących internecie – kierowcą Ubera nie może zostać każdy. Oprócz podstawowych wytycznych (samochód w dobrym stanie oraz prawo jazdy), kierowca musi spełniać szereg innych wymogów:

 • Mieć ukończone 21 lat
 • Posiadać świadectwo niekaralności
 • Dostarczyć zestawienie wykroczeń w ruchu drogowym
 • Dostarczyć ważne ubezpieczenie i badania techniczne auta
 • Spełniać określone warunki techniczne pojazdu (w zależności od usługi)
 • Musi mieć założoną działalność gospodarczą

Choć  to ostatnie zastrzeżenie część kierowców obchodzi (np. podpinając się pod działalność kogoś innego lub korzystając z firm trzecich, tzw. partnerów programu Uber). Nie zalecamy jednak takich praktyk.

Uber w Polsce

W 2012 roku powstał UberPOP, który stał się podstawową usługą amerykańskiego giganta. Umożliwia przejazdy standardowymi autami miejskimi w niskich cenach. Do kwietnia 2016 roku była to jedyna usługa dostępna w Polsce. Teraz w Warszawie można skorzystać z UberSELECT, który oferuje przewozy pojazdami wyższej klasy, z kierowcami, którzy mają najwyższe oceny.

uberpop w polsce

fot. Uber

Za granicą dostępne są również inne usługi:

 • UberX Espanol (dla hiszpańskojęzycznych pasażerów)
 • UberBLACK (podjeżdżają czarne, lepsze auta)
 • UberSUV (udostępniają duże SUVy)
 • UberLUX (naprawdę luksusowe samochody)
 • UberACCESS (auta przystosowane od przewozu niepełnosprawnych)

Firma pracuje nad wprowadzeniem UberCHOPPER (przeloty helikopterami). Już w 2013 roku odbywały się pierwsze przeloty helikopterem w Nowym Jorku za cenę 3000 dolarów. Uber wciąż testuje nowe usługi – takie jak UberEATS (dowóz jedzenia) czy UberRUSH (przesyłki kurierskie).

W  niektórych stanach dostępna jest usługa UberPOOL, wykorzystująca popularny dzięki BlaBlaCar carpooling. Jest to tańsza opcja przewozu, w której wpisując adres startowy i docelowy, program próbuje nas połączyć z kursem zamówionym przez innego pasażera. W praktyce jedziemy w samochodzie z osobami, których kompletnie nie znamy.

Aktualny cennik Ubera

Opłata za przejazd Uberem składa się z trzech części: opłaty początkowej, za czas przejazdu i stawki za kilometr.

Tak to się kształtuje w tym momencie:

 • trzaśnięcie drzwiami (opłata początkowa): 4 zł
 • stawka za kilometr: 1,3 zł
 • opłata za minutę: 0,25 zł

Cena końcowa zależy nie tylko od przejechanego dystansu, ale także od czasu spędzonego w samochodzie. Wyżej zaprezentowany cennik na pierwszy rzut oka jest bardziej atrakcyjny, niż w przypadku większości korporacji taksówkarskich. Dla porównania tanie taksówki w podstawowej taryfie życzą sobie 6 zł za trzaśnięcie drzwiami i 1,80 zł za kilometr.

Uważaj na cennik dynamiczny

ceny dynamiczne uber

fot. Uber

W okresach, gdy zapotrzebowanie znacznie przewyższa liczbę dostępnych samochodów, Uber dopasowuje ceny, aby zachęcić jak najwięcej kierowców do zalogowania się w systemie. Cennik dynamiczny ma wyregulować popyt i podaż na przejazdy. W praktyce za przejazd możemy zapłacić nawet 2 razy więcej. Odnosi się to zarówno do stawki kilometrowej, jak i czasowej.

Przed potwierdzeniem zamówienia warto kilka razy spróbować wyznaczyć pożądany kurs. Czasami po krótkiej chwili wysoki popyt znika i cennik wraca do normy. Wszystko ustala automat. Aplikacja przed akceptacją przejazdu pyta „czy chcemy skorzystać z droższej opcji przejazdu”.

W Polsce Uber rośnie w siłę w bardzo dużym tempie. Im większa liczba kierowców, tym rzadziej będzie spotykany cennik dynamiczny. Obecnie w wielu miastach w Polsce trwają kampanie reklamowe, które zachęcają zarówno pasażerów do korzystania z aplikacji, jak i kierowców do współpracy z firmą Uber.

Jak się zarejestrować?

Rejestracji w systemie możesz dokonać zarówno poprzez internet jak i telefon. Rejestracja przez internet dostępna jest tutaj.

Aplikacja Uber dostępna jest na urządzenia mobilne (Google Play, AppStore, Windows Phone Store). Po instalacji należy wprowadzić nasze dane (lub połączyć Ubera z kontem na Facebooku) i podać dane naszej karty (kredytowej lub debetowej) lub ją zeskanować. Po weryfikacji numeru telefonu możemy zacząć przygodę z Uberem.

kod promocyjny uber

Pamiętaj, aby wejść w zakładkę promocje i wpisać kod promocyjny Uber „uberpasja” – otrzymasz darmowy przejazd o wartości 10 zł.

Jak odebrać darmowy przejazd?

Tak samo jak będziesz zamawiać każdy kolejny. Procedura opisana poniżej:

 1. Włączasz lokalizację GPS w urządzeniu mobilnym – bez tego aplikacja Uber nie zadziała poprawnie.
 2. Przechodzisz do aplikacji Uber gdzie ustalasz miejsce odbioru – może to być automatyczna lokalizacja podana przez GPS lub konkretny adres jeśli chcesz zamówić samochód w inne miejsce.
 3. Wpisujesz dokąd chcesz dojechać – można sprawdzić szacunkowy koszt przejazdu (finalnie zależy on od warunków panujących na drodze)
 4. Masz 5 minut na bezpłatne anulowanie przyjazdu kierowcy
 5. Podczas podróży możesz obserwować drogę przejazdu oraz szacunkowy czas dotarcia do miejsca docelowego.
 6. Po zakończeniu podróży, program automatycznie ściąga pieniądze z Twojego (podpiętego wcześniej) konta – jeżeli wpisałeś wcześniej kod promocyjny Uber i koszt podróży nie przekroczy 10 zł to z konta nie zostanie pobrana żadna kwota.
 7. Możesz wystawić ocenę kierowcy oraz napisać komentarz – opinie klientów są ważne dla administratorów aplikacji

Czy kod promocyjny Uber działa?

Bezpośrednio w aplikacji lub w profilu Uber na stronie internetowej można sprawdzić historię przejazdów. Przy każdej podróży jest pokazana droga, którą pokonaliśmy, profil kierowcy oraz koszt przejazdu. Jeżeli wpisałeś kod promocyjny Uber to koszt podróży powinien być 0,00 zł.

darmowy przejazd uber

Korzystanie z Ubera w formie bezgotówkowej jest szalenie wygodne. Jednak w trosce o swoje oszczędności, warto kontrolować stan konta bankowego. To, że nie wydajemy gotówki i zamawiamy tanie przejazdy, to nie znaczy, że są one całkowicie darmowe. Czasami (jak pogoda na to pozwala) lepiej jest udać się na dłuższy spacer lub wykorzystać rower. To zdrowsze rozwiązanie zarówno dla nas, jak również dla naszego portfela 🙂

Aktualizacja 03.03.2018

Od jakiegoś czasu w Polsce działa usługa UberEATS. Swój debiut miała w Warszawie w zeszłym roku. Następnie wkroczyła do Poznania. Obecnie najnowsza lokalizacja to Kraków. Uber zapowiada, że UberEATS w kolejnych miastach będzie dostępne jeszcze w tym roku. Zachęcamy do wypróbowania tej usługi. Na początek możesz wykorzystać kod promocyjny UberEATS.

Aktualizacja 23.09.2018

Kolejną gratką dla poszukiwaczy tanich przejazdów jest aplikacja Taxify. Przeczytaj więcej o tym serwisie i zgarnij kod promocyjny Taxify. Aplikacja działa podobnie do Ubera (obie można używać zamiennie).

Szczerze polecamy korzystanie z aplikacji Uber, która oferuje wysoki standard przejazdów w atrakcyjnych cenach.