Sri Lanka (Demokratyczno – Socjalistyczna Republika Sri Lanki) jest malowniczym państwem położonym w Azji Południowej, na wyspie Cejlon. Większość powierzchni kraju, bo aż 80%, zajmują niziny.

Fauna w pigułce

Wszyscy miłośnicy fauny oraz flory z pewnością ucieszą się z faktu, że w tej części świata występują ciekawe gatunki zwierząt, m.in. słoń indyjski, krokodyl, kobra indyjska oraz lampart.

„Łza Indii” – bo tak często nazywa się Sri Lankę, słynie głównie z produkcji herbaty (chociaż nie jest jej największym producentem), wspaniałych, piaszczystych plaż, a także bogatej kultury. Ta oszałamiająca mieszanka smaków, zapachów oraz impresji, jest w stanie zawrócić w głowie każdemu… Sprawdźmy więc, jakie miejsca zasługują na szczególną uwagę.

Kolombo – dawna stolica Sri Lanki, a także największe miasto kraju

Kolombo jeszcze do 29. kwietnia 1982 roku stanowiło stolicę Sri Lanki. Obecnie stolicą kraju jest miasto o egzotycznie brzmiącej nazwie – Sri Dźajawardanapura Kotte, znane również jako Kotte. Wracając do Kolombo, nie można nie wspomnieć, że miejsce to słynie z dużego wyboru odzieży, a także niskich cen produktów. Warto wybrać się tam na większe zakupy.

Sigiriya – najsłynniejsza atrakcja turystyczna Sri Lanki

Sigiriya stanowi bardzo ważny punkt na mapie turystycznej Sri Lanki. „Lwia Skała” – bo tak często nazywa się Sigiriyę, jest miejscem, w którym można zobaczyć roznegliżowane freski kobiet. Interesujące stanowisko archeologiczne wzięło swoją nazwę od wielkiej, kamiennej rzeźby lwich łap, zlokalizowanej u podnóża schodów.

Polonnaruwa – jeden z ważniejszych zabytków Sri Lanki

Polonnaruwa jest zabytkowym miastem na Sri Lance, będącym niegdyś stolicą Syngalezów. Najciekawszym obiektem na terenie zespołu miejskiego jest świątynia Gal Vihara, w której znajdują się cztery posągi Buddy wykute w skalnej ścianie. To jednak nie wszystkie atrakcje miasta. Na szczególne zauważenie zasługują także fragmenty imponujących budowli, m.in. pałacu królewskiego, klasztorów, a także licznych świątyń buddyjskich.

Najważniejsze obiekty kultu oraz zabytki na Sri Lance

  • Dambulla – miejsce, w którym znajdują się groty z licznymi posągami Buddy.
  • Klasztor Aluvihara – budowla pełna niezwykłych fresków.
  • Świątynia Zęba w Kandy – to właśnie w tej części Sri Lanki przechowuje się najważniejszą relikwię kraju – ząb Buddy
  • Królewski Ogród Botaniczny Peradeniya – miejsce pełne palm, a także gigantycznych drzew strefy tropikalne

Herbatka dla strudzonych wędrowców

Ciekawą atrakcją wycieczki będzie możliwość spróbowania różnych gatunków herbat. Postój w manufakturze herbaty stanowi bowiem wyjątkową okazję do podziwiania plantacji krzewów herbacianych, a także kupienia lokalnych specjałów.

Wizyta w schronisku dla słoni w wiosce Pinnawela

Ostatnim (bardzo energetycznym) punktem podróży po Sri Lance będzie pokaz karmienia małych słoniątek, a także oglądanie kąpieli całego stada w pobliskiej rzece. Pamiętajmy, że słonie stanowią bardzo ważny element lokalnego krajobrazu.

Sri Lanka – atrakcje turystyczne na wyjeździe z biurem LogosTour – naprawdę warto je poznać. Należy jednak pamiętać, że miejsca takie jak Sri Lanka, najlepiej zwiedza się w większym gronie, dlatego sugerujemy wypad z przewodnikiem oraz współtowarzyszami podróży.