Z pozoru wyglądają tak samo lub bardzo podobnie. Pierwszą różnicę widać w cenie i producencie. Kolejna i najważniejsza objawia się zazwyczaj dopiero po zamontowaniu. Wielu z nas chętnie sięga po tańsze żarówki samochodowe, które łudząco przypominają markowe odpowiedniki. Ich twórcy obiecują to samo lub lepsze działanie, a do tego pozwalają na znacznie oszczędności. Wszystko byłoby w porządku, gdyby faktycznie obietnice pokrywały się z rzeczywistością. Niestety tak popularne żarówki samochodowe nieznanych, często chińskich firm mogą nie tylko nie spełnić naszych oczekiwań, ale nawet uszkodzić reflektor.

Uszkodzenie lampy

Ostatnie testy żarówek przeprowadzone przez specjalistów z AutoŚwiat dowiodły, że nawet jeśli tylko jeden raz pokusimy się użyć niskiej jakości żarówek, choćby na chwilę, to mogą one osłabić lub zniszczyć nasze reflektory. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj wtedy, kiedy kupując produkt, ufamy parametrom zawartym na opakowaniu. Oczywiście powinny one być prawdziwe, jednak jeżeli pokusimy się na produkt wątpliwej jakości (wyjątkowo tani i wytworzony przez zupełnie nieznanego producenta), może się okazać, że zamiast np. 55 W, nasze żarówki mają 85 W. Nic nie podejrzewając, założymy je do swojego samochodu, a po pierwszym odpaleniu na reflektorze pojawi się niewielkie okopcenie szkła i odbłyśnika. Czasem bywa nawet tak, że żaden taki objaw nie jest widoczny, a my nieświadomie jeździmy z systematycznie uszkadzającymi nasze lampy żarówkami.

ksenony

Bez homologacji

Żarówki bez homologacji są dostępne zwłaszcza w sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów tuningowych. Wiele z tego rodzaju produktów jest wytwarzanych w Chinach, gdzie nieco inaczej patrzy się na jakość produktów, niż w Europie. Najgorsze jest jednak to, że bardzo rzadko parametry z opakowań chińskich żarówek pokrywają się z rzeczywistością (przykład z mocą 85 W zamiast 55 W). Jeśli w tak ważnych sprawach producenci kłamią, to czy można wierzyć pozostałym parametrom? Nie – jakość świecenia takich żarówek, choć z obietnic powinna być wyśmienita, to niestety w rezultacie jest bardzo kiepska. Opisane jako „super, ekstra” wydajne i doświetlające drogę żarówki, w praktyce świecą gorzej od najbardziej podstawowych produktów firm takich jak: Osram, Philips lub Narva. Podobnie, jeśli chodzi o ich trwałość – chińskie podróbki zwykle bardzo szybko się przepalają.

jakich żarówek nie kupować

Ekstra żarówki za „taniochę”

Naprawdę wierzycie w to, że za grosze możesz dostać wzmacniane żarówki, które posłużą wam długi czas? Jesteście w błędzie. Na internecie można spotkać wiele ofert, dotyczących „rewelacyjnych” żarówek, które nie mają co prawda marki, ale z pewnością będziecie z nich zadowoleni. Tak przynajmniej twierdzą producenci. Nie można wierzyć w to, że otrzyma się wysokiej jakości, ulepszaną żarówkę samochodową, która będzie dostępna w cenie zbliżonej do kwot, jakie musimy przeznaczyć za standardowe modele markowych produktów. Wystrzegajmy się przede wszystkim żarówek, których bańki pokryto niebieską warstwą. Czasem możemy je dostać bez opakowań, czasem w pudełkach z chińskimi, a nawet włoski napisami. Co ważne – nie tylko na internecie dostaniemy taki towar, ale również w supermarketach. Żarówki „no name” mają też taką wadę, że rozgrzane, po kontakcie z wodą, mogą po prostu pękać. Jest to szczególnie istotne, jeśli nasz samochód ma nieszczelne reflektory.

jakich żarówek nie kupować

Marka ma znaczenie

Obojętnie czy szukacie zwykłych żarówek samochodowych, czy też wzmacnianych, tuningowych produktów, zdecydujcie się na homologowane żarówki uznanych firm, dzięki czemu będziecie pewni, że wasze reflektory są bezpieczne. Żarówki renomowanych producentów (oczywiście, jeśli są oryginalne) nie pękają w kontakcie z cieczą, nie niszczą reflektorów i właściwie oświetlają jezdnię. Jeśli zależy nam na ulepszeniu oświetlania drogi, zdecydujmy się na żarówki wzmacniane, ale również znanych firm, takich jak Philips, Osram, Tungsram, Neolux czy Narva. Takie produkty są zwykle oznaczane jako „+60%” albo „+120%”. Przy wyborze tego rodzaju żarówek samochodowych szczególnie ważna jest firma produkująca, ponieważ jakość wykonania żarówki ma wpływ na faktyczną ilość emitowanego przez nią światła. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju oświetlenie świeci lepiej, jednak dzieje się tak kosztem trwałości. Wzmacniane żarówki zawsze mają trochę krótszą żywotność od ich standardowych odpowiedników, tej samej marki.

światło

Lepiej zapobiegać

Słynne powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć wydaje się doskonale pasować do opisanej wyżej sytuacji, w której użytkownik pojazdu uszkodził reflektor, chcąc zaoszczędzić na żarówkach. W ten sposób zamiast oszczędności czeka go kolejny, tym razem dużo większy, wydatek – naprawa lampy. Może zdarzyć się także sytuacja, w której nie zauważymy uszkodzenia, a z biegiem czasu jakość oświetlenia w naszym aucie dramatycznie spadnie. Tego rodzaju problem może wymagać wymiany całej lampy. Nie warto kupować dziwnych produktów, nieznanych firm, nawet jeśli opis ich właściwości robi na nas wrażenie. Nie dajmy się skusić superlatywom i obietnicom, gdyż zbyt tani produkt, po prostu nie będzie mógł im sprostać. Kupujmy tylko oryginalne produkty od sprawdzonych dystrybutorów. Na nocar.pl znajdziecie jedynie markowe żarówki samochodowe, które w łatwy sposób dobierzecie do swojego samochodu.

Źródła zdjęć: shutterstock.pl, unsplash.com, pexels.com, pixabay.com