Obojętne, czy ktoś posiada całe mieszkanie na wynajem czy po prostu dysponuje wolnym pokojem w swoim mieszkaniu. Przestrzeń tę można wykorzystać, dzieląc się nią w społeczności Airbnb, co oznacza jednocześnie dodatkowe źródło zarobku.

Aby zostać gospodarzem w Airbnb, wystarczy zarejestrować się w serwisie oraz stworzyć swoją własną ofertę wynajmu. Serwis pozwala na przeglądanie innych zamieszczonych w serwisie ofert, co znacząco może ułatwić stworzenie swojego profilu, inspirując się działalnością pozostałych gospodarzy.

Dołącz do grona gospodarzy na Airbnb i odbierz swoją zniżkę na start
logo airbnb
Kliknij, aby zdobyć zniżkę na start
Zarejestruj się teraz, a rabat wykorzystaj podczas pierwszej rezerwacji!

Pomocne bywa także przeglądanie ofert z własnej okolicy, co pozwoli podpatrzeć standardy u bezpośredniej konkurencji, a tym samym ułatwia możliwość wyróżnienia się na ich tle. Być może istnieje coś, co sprawi, że Twoja oferta będzie na tyle oryginalna, że nie zabraknie chętnych na wolne terminy. Czasem wystarczy drobny poczęstunek lokalnym przysmakiem, by goście byli zadowoleni i dzielili się pozytywnymi opiniami po swoim pobycie.

Ile zarabia gospodarz na Airbnb?

To, ile zarobi dany gospodarz, zależy właściwie wyłącznie od niego. Cena wynajmu jest bowiem ustalana indywidualnie. Oczywiście serwis służy pomocą przy wycenie, posiadając narzędzie, które podpowie, jaka cena będzie odpowiednia za wynajem w danej lokalizacji czy też biorąc pod uwagę standard mieszkania.

Zarobione pieniądze można wykorzystać w dowolny sposób, a w zależności od ich sumy, mogą stanowić dodatkowy dochód lub nawet główne źródło utrzymania.

wynajem mieszkania airbnb

Jak powinno wyglądać mieszkanie na wynajem?

Nie jest istotne jaki standard posiada lokum, które chcesz wynająć. Tak naprawdę w serwisie znaleźć można rozmaite mieszkania czy apartamenty, różniące się wyglądem, rozmiarem czy wyposażeniem, a tym samym więc i ceną.

Najważniejsze jest jednak, aby udostępniana przestrzeń była po prostu czysta i bezpieczna dla nocujących. Wystarczy więc tak przystosować mieszkanie pod wynajem, aby stwarzało przyjazną przestrzeń dla krótkiego pobytu potencjalnych gości.

Na atrakcyjność oferty wpływa także lokalizacja oraz połączenia komunikacji miejskiej, które łączą dane miejsce z najważniejszymi punktami w danym mieście.

Pokój prywatny lub pokój współdzielony

Na Airbnb można wynająć też sam pokój. Wielu podróżników wzbrania się przed tą formą rezerwacji noclegu, ale dla tych co znają CouchSurfing nie powinna to być żadna nowość. Takie noclegi są zazwyczaj najtańsze, co nie oznacza, że nie mogą być komfortowe.

Wynajem pokoju to bardzo dobra opcja dla ludzi, którzy mają duże mieszkanie lub są w stanie wygospodarować pomieszczenie dla swoich gości. Dzięki temu nie trzeba mieć kilku nieruchomości, aby zacząć zarabiać dodatkowe pieniądze – wystarczy swoje mieszkanie i odpowiednie usposobienie.

Dlaczego usposobienie? Bowiem nie każdy chciałby dzielić swoją prywatną przestrzeń na co dzień z obcymi ludźmi. Rotacja podróżujących jest spora i tak naprawdę nigdy do końca nie wiemy na kogo trafimy.

Przygotowanie pokoju rządzi się tymi samymi prawami co przygotowanie mieszkania na wynajem. Należy zachować porządek oraz przygotować pomieszczenie przed każdymi nowymi podróżnymi.

Ile można zarobić na wynajmie pokoju przez Airbnb? To zależy od samego mieszkania, jego lokalizacji oraz tego czy ma to być pokój prywatny czy pokój współdzielony.

wynajem pokoju airbnb

Wynajmuj mieszkanie kiedy chcesz

Elastyczność to dodatkowa zaleta bycia gospodarzem w Airbnb. Nie chodzi tylko o samodzielną wycenę wynajmu, ale także inne parametry. To gospodarz decyduje, według swoich własnych preferencji i możliwości, kiedy chce wynajmować mieszkanie, a także z jaką częstotliwością.

Wszystko to sprawia, że jest to łatwa opcja zarobienia dodatkowych pieniędzy. Nie potrzeba bowiem wielu wysiłków czy wyrzeczeń, aby współtworzyć społeczność Airbnb. Tak naprawdę sam decydujesz nie tylko o tym ile, ale przede wszystkim kiedy zarabiasz.

Warto również zauważyć, że wynajem na Airbnb to doskonała okazja, aby obcować z innymi ludźmi, tworzyć ciekawą społeczność, a nawet poznawać obce kultury.

Współgospodarz na Airbnb

Nie masz mieszkania, a chcesz dorobić? Nic prosztszego! Zarabiać dodatkowe pieniądzem możesz również będąc współgospodarzem na Aribnb. Współgospodarz to osoba, która przyjmuje podróżników Airbnb, a zakres jej funkcji zależy od indywidualnej umowy z właścicielem mieszkania.

Zarobki współgospodarza uzależnione są od zakresu obowiązków:

 • Przygotowanie mieszkania pod wynajem – odświeżenie mieszkania, stworzenie wskazówek dla gości, zakup podstawowych artykułów typu mydło czy papier toaletowy
 • Dodanie oferty na Airbnb – stworzenie tytułu, opisu, zamieszczenie zdjęć oraz określenie ceny za wynajem
 • Komunikacja z członkami społeczności Airbnb – udzielania wszelkich potrzebnych odpowiedzi odnośnie noclegu, transoportu z lotniska, udzielanie odpowiedzi na bieżąco
 • Przywitanie gości – mimo tego, że można wykorzystać skrytkę na klucze – goście Airbnb doceniają gdy ktoś pomoże im się zaklimatyzować
 • Rozwiązywanie problemów technicznych – współgospodarz jest często odpowiedzlany za pomoc gościom gdy coś nie działa w mieszkaniu czy jakiś sprzęt jest zepsuty
 • Pisanie recenzji – zostawianie komentarzy i wystawianie ocen byłym gościom
 • Pilnowanie kalendarza – należy na bieżąco aktualizować dostępność mieszkania
 • Ustawianie cen – opłata za nocleg może się zmieniać w wysokim sezonie lub w trakcie lokalnych imprez czy festiwali
 • Uzupełnianie zapasów – w zależności od oferty mogą to być artykuły pierwszej potrzeby lub też jakieś dodatki typu kawa w kapsułkach
 • Sprzątanie lub koordynowanie sprzątania – w zależności od umowy z gospodarzem
 • Dbanie o stan mieszkania – zgłaszanie koniecznych napraw i ewentualnych koordynowanie ewentualnych szkód w mieszkanie

Wysokość zarobków współgospodarza na Airbnb zależy także od ilości obsługiwanych mieszkań oraz ich popularności. Można zarobić nawet 20% kwoty zarabianej przez gospodarza na wynajmie.

Odbierz swoją zniżkę na start Airbnb

Gospodarz atrakcji na Airbnb

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zostać gospodarzem atrakcji, co oznacza organizację wolnego czasu dla przyjezdnych. Poświęcając swój czas, również można zarobić dodatkowe pieniądze, przy jednoczesnym dzieleniu się swoją pasją, zawodem czy po prostu organizując wycieczkę po najciekawszych zakątkach swojej okolicy.

Atrakcje są podzielone na dwie kategorie – integracje (rozłożone na kilka dni) oraz atrakcje (trwające 2 godziny lub więcej). Integracje to na przykład lekcje windsurfingu czy wycieczki rowerowa, a atrakcje to nauka malowania murali czy wieczorne testowanie lokalnego wina.