Zimą ogród odpoczywa, a my razem z nim. W tym czasie jedyne co możemy robić to planować nowe nasadzenia w ogrodzie. To idealny moment na zaplanowanie nowego wyglądu rabat kwiatowych na wiosnę. Co ważne, w tym czasie centra ogrodnicze mają zastój, przez co możemy trafić na wiele ciekawych okazji cenowych.

Aby ogród pięknie wyglądał, musimy uwzględnić w naszym planie wszystkie szczegóły. Dlatego podczas naszego planowania warto uwzględnić takie punkty jak:

Odpowiednie miejsce

Tutaj trzeba się zastanowić, gdzie można założyć nową rabatę kwiatową, aby nie przeszkadzała w ogrodzie, a była jego piękną ozdobą. Oczywiście możemy do tego wykorzystać stare miejsca na rabaty lub zmienić jej dotychczasowy kształt.

Jednym z najlepszych miejsc na umieszczenie rabaty jest kawałek ziemi przy ogrodzeniu. Tutaj najlepiej naszkicować sobie mapkę swojego ogrodu. Zaznaczyć miejsca, w których już mamy rabaty kwiatowe. Tym sposobem, możemy wywnioskować, które miejsce może być jeszcze zagospodarowane. Przygotowanie ziemi pod rabatę rozpoczniemy dopiero wczesną wiosną.

Poznajmy nowe roślin

Jeśli chcemy zaskoczyć sąsiada pięknym ogrodem, możemy to zrobić dzięki śledzeniu nowych trendów w ogrodnictwie. W Internecie jest mnóstwo stron, które nakierują nas na nowe i ciekawe rośliny oraz rozwiązania. Jednak zanim zastosujemy je w swoim ogrodzie, najpierw sprawdźmy ich dokładne wymagania i odporność na mróz.

Kto z kim się lubi

Przy planowaniu sadzenia konkretnych roślin sprawdźmy, czy wszystkie z nich mają podobne wymagania dotyczące nasłonecznienia, pH gleby, nawodnienia itp. Oprócz tego sprawdźmy, czy te gatunki roślin, które planujemy zasadzić wiosną lubią swoje towarzystwo i czy nie będą zbyt mocno konkurować o słońce. Oczywiście na samym początku sadzimy najniższe rośliny, idąc w głąb rabaty możemy zwiększać ich wysokość. Ważne jest, aby rośliny nie zabierały sobie światła słonecznego. W cieniu mało co urośnie.

Okres kwitnienia

To również niezwykle ważny aspekt. Szkoda dobierać rośliny, które kwitną w tylko w tym samym, jednym miesiącu. Warto dobrać rośliny tak, aby co miesiąc cieszyć oczy pięknymi kwiatami. Warto wiedzieć jak wyglądają rośliny po przekwitnięciu, czy zamierają, czy może pozostawiają zasuszone owocostany, które będą stanowić ozdobę w ogrodzie.

Wymagania roślin

Jak już wcześniej wspomniano, należy dobierać rośliny w taki sposób, aby miały podobne wymagania glebowe. Zwróćmy również uwagę na nasłonecznienie, czy w tej części ogrodu jest dużo światła, czy raczej przeważa cień.

Obrzeża trawnikowe

W swoim planie warto uwzględnić również obrzeża, które umożliwią nam oddzielenie rabat kwiatowych od trawnika. Dzięki temu trawa nie będzie przerastać na rabatę kwiatową. Ułatwi to również koszenie trawy. Już nie będzie niebezpieczeństwa, że skosimy nasze kwiaty przez drobną nieuwagę. W Sklepie Przydomu.pl znajdziecie duży wybór obrzeży trawnikowych w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Zanim zabierzemy się za planowanie, najpierw zajrzyjmy do kilku atlasów roślin kwiatowych i zapoznajmy się z ich wymaganiami. To znacząco ułatwi nam wszystkie prace. Aha, i jeszcze jedno. Nie zapominajmy tutaj o pozostałych członkach rodziny, zanim zaplanujemy rabatę zapytajmy, czy kwiaty w nowym miejscu nie będą przeszkadzać innym. W końcu ogród ma cieszyć swym pięknem całą rodzinę.