Nadmiar skóry na brzuchu, ramionach, plecach czy udach to bardzo częsty problem osób, które mają za sobą trudną walkę z dużą nadwagą lub otyłością. Niestety, sama dieta, ćwiczenia czy nawet najlepsze kosmetyki pielęgnacyjne mogą nie wystarczyć, aby skóra wróciła do swojego poprzedniego stanu. Jak zatem walczyć z jej nadmiarem po odchudzaniu? Podpowiadamy, jakie metody najlepiej sprawdzą się w tym przypadku!

Nadmiar skóry po odchudzaniu – skąd ten problem?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku odchudzanie musi łączyć się nierozerwalnie z problemem nadmiaru skóry na brzuchu czy ramionach. To, czy będziemy mieli w ogóle do czynienia z tego typu niedoskonałością, zależy od wielu różnych czynników, np. wieku, ilości utraconych kilogramów i samej metody odchudzania. Jeżeli postawiliśmy na restrykcyjną dietę, żeby zrzucić jak największą ilość kilogramów, w jak najkrótszym czasie, a przy tym zrezygnowaliśmy z jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się obwisłej skóry. Tym bardziej, jeśli na odchudzanie zdecydowaliśmy się w dojrzałym wieku, w którym dodatkowo pojawia się problem wolniejszego metabolizmu i dużo mniejszej elastyczności tkanek. Dieta powinna być przede wszystkim skomponowana w taki sposób, by spadek wagi był stopniowy, a dodatkowo powinien towarzyszyć jej trening kilka razy w tygodniu, który pozwoli zachować prawidłowe napięcie skóry. W przypadku naprawdę dużej otyłości i osób, które poddały się operacji zmniejszania żołądka, utrata wagi może postępować tak szybko, że nie będziemy w stanie samodzielnie zapobiec nadmiarowi skóry. Jeżeli nasza skóra jest zdrowa i w miarę elastyczna, mamy szansę szybko poradzić sobie z tym problemem.

Bezinwazyjny lifting ciała ultradźwiękami

Niewielkiego nadmiaru skóry po odchudzaniu możemy pozbyć się, decydując się na bezinwazyjny lifting ciała (zobacz), np. przy pomocy urządzenia Ultraformer, dostępnego w Klinice Miracki w Warszawie. Urządzenie to pozwala w całkowicie nieinwazyjny i skuteczny sposób przywrócić skórze jej dawny wygląd – nie tylko na brzuchu i ramionach, lecz także w okolicach podbródka czy oczu. Poprzez proces liftingu termicznego zabieg ten prowadzi do obkurczenia skóry i pobudzenia jej do produkcji nowych włókien kolagenowych. To doskonała alternatywa dla tradycyjnej operacji plastycznej, która może wiązać się z wieloma powikłaniami.

Operacyjne usunięcie nadmiaru skóry

Niestety, nie w każdym przypadku operacyjne usuwanie nadmiaru skóry po odchudzaniu będziemy mogli zastąpić bezinwazyjnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę dużą ilością obwisłej skóry na całym ciele, operacja będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Przed udaniem się na plastykę brzucha lub innego obszaru ciała, wymagana jest jednak przynajmniej jedna wizyta konsultacyjna oraz szereg różnorodnych badań, które wykażą, czy w naszym przypadku możliwe jest zastosowanie tej właśnie metody. Pamiętajmy jednak o tym, że nadmiar skóry po odchudzaniu to nie tylko kwestia złej estetyki, lecz także problem medyczny, który może doprowadzić do odparzeń czy nagromadzenia się w fałdach skórnych groźnych grzybów i bakterii, dlatego nie warto zwlekać z jego usunięciem.