W dużych miastach, głównie w okolicach sporych osiedli mieszkalnych, pojawia się coraz więcej pralni chemicznych. Wynika to z faktu, że biznes tego typu jest w naszym kraju coraz bardziej opłacalny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nim więcej a przede wszystkim – dowiedzieć się, jak otworzyć swoją własną pralnię, zapraszamy Was do dalszej lektury!

Statystyki wskazują, że coraz więcej osób, głównie wspominanych wcześniej mieszkańców dużych miast, decyduje się na korzystanie z usług pralni chemicznych. Co ważne, w naszym kraju, w porównaniu do rozwiniętych krajów zachodnich, cały czas nie ma ich tak wielu, co jednak cały czas się zmienia. Chociaż popyt na takie usługi nie jest jeszcze tak duży, to otworzenie takiej pralni w tym momencie może okazać się znakomitą decyzją. Przedstawimy teraz podstawowe aspekty, które powinniśmy znać, aby móc zastanowić się nad własną pralnią.

Lokalizacja pralni

Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad lokalizacją, w której znajdzie się nasza pralnia. Musimy sprawdzić, czy w danej okolicy nie działa już podobny lokal. Na chwilę obecną, w naszym kraju, aby biznes tego typu się opłacał, jedna pralnia chemiczna powinna przypadać na od 10 do 20 tys. osób. Popyt nie jest jeszcze tak duży, jak w krajach bardziej rozwiniętych (gdzie jedna pralnia przypada czasem nawet na 3 tys. mieszkańców!), jednak tak, jak już wspominaliśmy – popyt rośnie z miesiąca na miesiąc. Możemy zdecydować się na okolice osiedli, które już istnieją, możemy również zdecydować się na osiedla, które dopiero powstają – o tych ostatnich często się zapomina, a pamiętajmy, że pralnia chemiczna dla osób młodych (które najczęściej kupują teraz mieszkania) jest bardzo wygodną opcją.

Wymagania dotyczące lokalu

Kolejnym aspektem, którym musimy się zająć, jest wybór odpowiedniego lokalu, który umożliw nam urządzenie w nim pralni. Trzeba pamiętać, że nie każdy lokal będzie się do tego nadawał. Nie każdy również będzie dało się przystosować do wszystkich niezbędnych wymagań! Jednym z nich jest chociażby kwestia podpiwniczenia. Lokal, na który się zdecydujemy, przynajmniej częściowo, nie powinien go posiadać. Wynika to z faktu olbrzymiego obciążenia, jakie generują agregaty chemiczne. Może ono wynosić nawet 1700kg/m2!

Kolejnym aspektem, o którym powinniśmy pamiętać, są również wszelakie niezbędne instalacje, bez których pralnia nie będzie funkcjonować. Tyczy się to instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy wentylacyjnej. W tym przypadku istnieje możliwość, aby lokal dostosować do niezbędnych wymagań, jednak każdy powinien zdawać sobie sprawę, że wybranie już na początku jak najbardziej dopasowanego lokalu zmniejszy koszty, które poniesiemy na samym początku naszego biznesu.

Wszystkich, którzy chcą zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami, zapraszamy na stronę firmy Sovrana – http://www.sovrana.pl/czyszczenie-chemiczne/wymogi-techniczne/. Jest to firma, która od dawna zajmuje się m.in. wsparciem w zakładaniu pralni oraz wyposażaniem ich.

Wyposażenie pralni

Kolejnym aspektem, o którym musimy pamiętać, jest wyposażenie pralni. Nie są to jednak tylko agregaty chemiczne, które odpowiadają za pranie ubrań. Każda pralnia chemiczna powinna być wyposażona również w stoły i kabiny detaszerskie (służą one do wstępnej obróbki najbardziej zaplamionych fragmentów ubrań), stoły prasowalnicze, manekiny formujące (dzięki nim ubrania będą idealnie wyprasowane), pakowarki czy chociażby niezbędne w funkcjonowaniu całej pralni wytwornice pary. Te ostatnie mogą być centralne i zaopatrywać w parę kilka urządzeń lub zamontowane do każdego urządzenia z osobna. Co ważne, każdy, kto decyduje się na założenie pralni, może wybrać urządzenia nowe lub też używane – te drugie oczywiście znacznie zmniejszą koszty, które poniesiemy i są one oferowane przez firmę Sovrana.

Koszty

To chyba kwestia najważniejsza – jeżeli chcemy założyć pralnie, to potrzebujemy odpowiednich funduszy. Specjaliści twierdzą, że minimalnie będziemy potrzebować około 60 tys. euro. Warto jednak brać pod uwagę, że kwota ta niekoniecznie wystarczy i każdy zainteresowany powinien liczyć się z kosztami rzędu 100 tys. euro.

Wsparcie dla każdego

Jeżeli mamy w planach założenie pralni, powinniśmy pamiętać, że zawsze możemy liczyć na wsparcie profesjonalistów. Mowa oczywiście o firmie Sovrana, o której już kilka razy wspominaliśmy. Pomagają on m.in. w doborze lokalizacji, wyborze sprzętu czy późniejszym ich serwisie. Dzięki temu możemy z jednej strony ograniczyć koszty, z drugiej strony dzięki profesjonalistom z firmy Sovrana będziemy pewni, że zdecydowaliśmy się na najbardziej odpowiedni sprzęt. Wszystkich zainteresowanych już teraz serdecznie zachęcamy do kontaktu z nimi w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z biznesem pralniczym!

sovrana.pl