Minęły już czasy, kiedy to pracownicy biurowi samodzielnie sprzątali swoje miejsca pracy.

Dzisiaj w tym celu zatrudnia się sprzątaczkę albo firmę sprzątającą, która regularnie czyści wszystkie powierzchnie, z jakich korzystają osoby zatrudnione w danym miejscu.

Czystość to podstawa

Miejsce, w którym przez większość dnia przebywają ludzie, musi być wolne od zanieczyszczeń. W firmach nie tylko pracuje przecież zatrudniona kadra, ale spotykają się też kluczowi partnerzy, kontrahenci czy potencjalni klienci. Ład i porządek jest czynnikiem, który bezwzględnie wpływa na wizerunek firmy.

Co więcej, należy pamiętać, że to właśnie w firmach mamy do czynienia z szerzeniem się groźnych zanieczyszczeń. Klimatyzacja, chodzenie w butach, goszczenie ludzi „z zewnątrz” nie wpływa korzystnie na rozwój kurzu, roztoczy, bakterii, grzybów. Biuro to nie wypielęgnowany dom, do którego wracamy i możemy zamknąć się w tzw. czterech ścianach. To otwarta przestrzeń, do której dostęp ma praktycznie każdy.

Codzienne sprzątanie

Chcąc zamówić usługę sprzątania w biurach, w pierwszej kolejności należy ustalić częstotliwość jej realizacji i zakres prac.

Codziennie trzeba na pewno sprzątać łazienki, bo to one są wylęgarnią bakterii. Z toalet w firmie korzystają wszyscy pracownicy i osoby, które odwiedzają siedzibę. Nigdy nie możemy mieć pewności co do stanu higieny i zdrowia tych osób.

Codziennie należy sprzątać również przestrzeń kuchenną – umycie naczyń i wyrzucenie śmieci to priorytet. Weźmy pod uwagę, że w tym miejscu pracownicy bardzo często spędzają przerwy. Warto więc, by przebiegały one rzeczywiście w pełnym odprężeniu.

Sprzątanie raz na tydzień

Tygodniowy harmonogram prac sprzątających zawiera usługi, które wiążą się najczęściej ze sprzątaniem powierzchni biurowych. Sam pracownik może, a nawet powinien przetrzeć kurz z własnego biurka każdego dnia, ale sprzątaczka robi to przeważnie raz w tygodniu. Wtedy też odkurza całe biuro, czyści podłogi, myje monitory komputerów, czyści i dezynfekuje sprzęty biurowe, takie jak drukarki czy ksero. Do tego podlewa kwiaty.

Usługi sporadyczne

Rzadziej niż raz w miesiącu zamawia się usługę mycia okien w biurach. Wynika to z tego, że zakres tego rodzaju prac jest naprawdę szeroki. W nowoczesnych biurowcach konieczne jest na przykład wynajęcie fachowców, którzy zajmują się alpinistycznym myciem okien.

Pamiętajmy przy tym, że wszelkie usługi, jakie świadczą sprzątaczki czy firmy sprzątające, można ustalać indywidualnie. Wiele zależy od potrzeb samej firmy i eksploatacji powierzchni biurowych. Ważna jest też przecież liczba zatrudnionych pracowników czy metraż samego biura. Nie bez znaczenia jest też jakość czy materiał, z jakich zostały wykonane meble bądź podłogi. Znaczenie ma również stan samego biurowca, o wiele łatwiej jest przecież utrzymać porządek w siedzibach całkiem nowych.

Co na to same sprzątaczki?

Wydawałoby się, że osoby, których praca przebiega w jednym, wyznaczonym miejscu, czyli przy biurku, nie mogą generować dużej ilości nieczystości. Co więcej, pracownicy umysłowi to przecież najczęściej osoby z wyższym wykształceniem i wysoką kulturą osobistą.

Tak się tylko wydaje. Same sprzątaczki, które zatrudnione są do sprzątania powierzchni biurowych, potwierdzają, że każdego dnia ich zadaniem jest nie tylko odkurzenie czy przetarcie kurzy. Najbrudniejsze są podobno toalety i miejsca do przygotowywania posiłków. Pracownicy pozostawiają po sobie brud, myślą, że jeśli do biura przychodzi pani sprzątająca, oni sami nie muszą nic robić. Sprzątaczki potwierdzają również, że sprawdza się zasada, zgodnie z którą, im bardziej bogata branża i osoby o wyższych kwalifikacjach, tym one do sprzątania mają więcej. Bardzo często usługa sprzątająca wykracza poza zakres ich obowiązków.

Kolejnym problemem jest traktowanie kadry sprzątającej. Nie zawsze jest ono prawidłowe. Właśnie dlatego same sprzątaczki o wiele bardziej wolą zatrudniać się w profesjonalnych firmach sprzątających i wykonywać poszczególne zlecenia, aniżeli zatrudniać się w jednym przedsiębiorstwie na etat. Wtedy często traktuje się je jak niewolnika, z pogardą.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową serwisu HOJO Clean.