Pewnie nie jedna osoba, która spędzała wakacje na gorącym wybrzeżu Costa Brava czy Costa del Sol zamarzyła sobie, że kiedyś, być może na emeryturze, będzie tu mieszkać na stałe. Wbrew pozorom zrealizowanie takich marzeń nie musi być tak odległe w czasie, ani nierealne. Rynek nieruchomości w Hiszpanii nadal jeszcze nie podniósł się z kryzysu, jaki dotknął go wyraźnie w latach 2008-2009. Jak kupić mieszkanie na Półwyspie Iberyjskim?

Bez dodatkowych formalności

W związku z faktem przystąpienia w 2004 roku Polski do struktur Unii Europejskiej, obywatele naszego kraju mogą bez dopełniania dodatkowych formalności, nabywać nieruchomości w każdym kraju członkowskim UE, w tym w Hiszpanii. Wystarczy znaleźć pożądane mieszkanie w Hiszpanii na sprzedaż (np. tutaj) i wnieść odpowiednią kwotę na rzecz sprzedającego, aby stać się pełnoprawnym właścicielem takiej nieruchomości.

Nie ma przy tym znaczenia, czy kupujemy mieszkanie w słonecznej Hiszpanii na własny użytek, czy też z myślą o zarabianiu na jego wynajmie. Wszelkie sprawy formalne związane z nabywaniem nieruchomości w Hiszpanii przez obywateli Polski można załatwić z pomocą biura nieruchomości czy pośrednika. Informacji na ten temat trzeba zaś poszukiwać na stronach internetowych Ambasady Polskiej w Madrycie.

Dlaczego warto?

Kupno mieszkania w Hiszpanii właśnie teraz jest opłacalne pod względem ekonomicznym. Ceny na tym rynku są korzystne, nawet dla Polaków. Co więcej, koszty utrzymania nieruchomości w Polsce są zdecydowanie wyższe niż w Hiszpanii, a z roku na rok nasza ojczyzna staje się coraz droższym krajem do życia. Dla przykładu czynsz za mieszkanie trzypokojowe zlokalizowane na terenie zurbanizowanym, czyli na osiedlu, wynosi 250-300 euro na rok, płatne co 6 lub 12 miesięcy. W Polsce za takie mieszkanie wraz z ogrzewaniem płaci się około 500-600 zł, ale miesięcznie, w średniej wielkości mieście. To znaczna oszczędność, a i koszty ogrzewania w Hiszpanii dotyczyć nas będą tylko w niewielkim zakresie, z uwagi na panujący tam klimat.

Być może więc zakup nieruchomości na południu Europy będzie dobrą inwestycją na przyszłość, choćby po to, aby przenieść się tam na stałe. W Polsce nie ma sensu pozostawiać w takiej sytuacji nieruchomości, chyba że uda nam się ją wynająć i będziemy mogli czerpać z tego tytułu dodatkowe korzyści finansowe. W odwiedziny zawsze możemy przyjechać do ojczyzny i zatrzymać się u rodziny czy przyjaciół, albo chociażby wynająć tani hotel w Warszawie (polecamy Hotel Gordon), gdzieś blisko lotniska, skąd bez problemu polecimy do „nowego domu”, do Hiszpanii – Girony, Barcelony, Malagi czy do stolicy tego pięknego kraju – Madrytu.

Po zakupie mieszkania w Hiszpanii należy zapłacić podatek VAT – IVA hiszpański w wysokości 10 proc. wartości nieruchomości, opłatę skarbową w przypadku, gdy kupujemy nowy dom lub mieszkanie od developera – w wysokości 1 proc. wartości, wszystkie opłaty notarialne – około 0,5 proc. wartości oraz rejestrację gruntu w tej samej wysokości. Pozostałe opłaty prawne to około 1500 euro, w sumie będzie to około 13 proc. wartości kupowanego mieszkania.