Garnitur powinien być dobrze skrojony, elegancki, dopasowany do sylwetki. Musi być wykonany z dobrej jakości, wytrzymałych materiałów, w uniwersalnych kolorach. O tych i o wielu innych aspektach należy pomyśleć przed zakupem eleganckiego kompletu dla mężczyzn. Dlatego podpowiadamy, jak dobrać męski garnitur i jakimi zasadami należy się kierować.

Rozmiar garnituru, a rodzaj sylwetki

Każdy mężczyzna mniej więcej wie, jakie rozmiar nosi. Jednak kierowanie się jedynie numeracją jest w tym przypadku zgubne i może zakończyć się zbyt długimi rękawami czy krótkimi nogawkami. Zaczynając jednak od podstaw, każdy garnitur składa się z marynarki i spodni, a rodzaje krojów, materiałów i kolorów można przejrzeć w takich serwisach jak https://domodi.pl/odziez/odziez-meska/garnitury-meskie. Dlatego podczas jego wyboru należy wziąć pod uwagę podobne zasady, co w przypadku tych elementów garderoby.

Najpierw skupimy się na marynarce. Powinna zakrywać większą część pośladków lub „dzielić” sylwetkę w połowie – zbyt krótkie modele, choć są ostatnio modne, pasują jedynie w niewielu sytuacjach, nie są uniwersalne. Przymierzając marynarkę należy sprawdzić, czy jej kołnierz przylega do kołnierzyka koszuli oraz czy klapy swobodnie przylegają do klatki piersiowej. Natomiast po jej zapięciu trzeba zobaczyć, czy na materiale nie powstają marszczenia – to oznacza, że rozmiar jest zbyt mały. A co z rękawami? Powinny kończyć się ok. 2 centymetry powyżej nadgarstka, aby koszula mogła delikatnie z nich wystawać.

W przypadku spodni najważniejsza jest ich długość. Jeśli w garniturze nogawki są wąskie, powinny z przodu nieznacznie dotykać buta, opierać się na nim – tak, aby na materiale nie tworzyły się załamania.

Same wymiary garnituru męskiego to za mało. Trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj sylwetki. Szczupli mężczyźni powinni decydować się na wąskie spodnie oraz marynarkę z wąskimi klapami. Natomiast postawna figura wymaga szerokich klap oraz obszerniejszych nogawek – nie mogą one ani uciskać, ani być zbyt szerokie.

Savoir vivre garnituru

Tak naprawdę właściwy dobór rozmiaru garnituru to zaledwie połowa sukcesu. Trzeba jeszcze wiedzieć o podstawowych zasadach savoir vivru dotyczących tego elementu garderoby męskiej. Czego należy się wystrzegać?

Zakładania koszuli z krótkim rękawem do marynarki, nieodpowiedniego koloru skarpetek i butów, a także… sposobu zapięcia marynarki. Gdy mężczyzna stoi, marynarka nie powinna być rozpięta (wyjątkiem jest, jeśli pod spodem znajduje się kamizelka). Natomiast w pozycji siedzącej odzież wierzchnia powinna być rozpięta.

Co ciekawe, w sytuacjach oficjalnych, w szczególności biznesowych, nie powinno się zakładać brązowego garnituru. Profesjonalnie wygląda natomiast granat. Równie uniwersalne są szare garnitury, natomiast unikać powinno się czerni.

Dodatki do męskiego garnituru

Aby męski strój był kompletny, należy zadbać również o dodatki. Jest to oczywiście krawat, poszetka oraz spinki. W przypadku krawata trzeba pamiętać o tym, że powinien kończyć się na połowie wysokości klamry u spodni.

Należy także wybrać dobrze dopasowaną koszulę oraz odpowiednie kolorystycznie buty i skarpetki. W zależności od rodzaju sylwetki, koszula może być w fasonie slim fit lub regular fit. Natomiast skarpety nie mogą być zbyt krótkie, powinny sięgać do połowy łydki.