Wyruszając na Mazury większość z nas nastawia się przede wszystkim na wypoczynek nad jeziorem. Marzymy o spokoju, naturze i pływaniu łódką – z tego w końcu Kraina Wielkich Jezior Słynie. Mamy jednak dobrą wiadomość dla tych, którzy urlopu bez zwiedzania i poznawania historii naszego kraju sobie nie wyobrażają. Na południowym zachodzie województwa warmińsko-mazurskiego można wybrać się do Stębarku, czyli wsi w okolicy której odbyła się jedna z najsłynniejszych bitew w Polsce a nawet całej Europie – bitwa pod Grunwaldem.

Bitwa pod Grunwaldem jest bardzo silnie obecna w Polskiej świadomości narodowej. Jest to jeden z największych sukcesów militarnych naszego kraju – wojsku pod dowództwem Władysława Jagiełły udało się w jednym spotkaniu na polu walki pokonać niezwykle silny dotychczas Zakon Krzyżacki. Pole bitwy zamieniono w Pomnik Historii – można tam obejrzeć ciekawe makiety i inne elementy upamiętniające to niezwykłe wydarzenie. To świetna gratka dla wielbicieli historii, którzy chcą przy okazji chcą skorzystać z Ośrodka Jeździeckiego w Hotel Spa Pałac Pacółtowo, który mieści się zaledwie 10 kilometrów od Grunwaldu. Można w nim wziąć udział w wyścigu Hubertus – historycznej zabawie jeździeckiej.

Wielkie zwycięstwo

Zwycięstwo podczas pamiętnej bitwy było wynikiem połączenia sił wojsk polskich, litewskich, a także w mniejszym stopniu tatarskich, najemnych i prywatnych. Król Jagiełło wraz z wielkim księciem litewskim Witoldem miał pod swoimi chorągwiami dzięki temu znaczną przewagę liczebną na polu walki, która była niewątpliwie jednym z jego największych atutów. Krzyżacy mieli mniej liczebne wojsko, jednak nie udało się ich zniszczyć całkowicie, ponieważ nie udało się naszym wojskom zdobyć Malborka, a więc głównej siedziby zakonu. Mimo to znaczne osłabienie militarne wroga pozwoliło na zatrzymanie jego pretensji do wpływów na terenie Polski i państw sąsiednich. Był to niezwykły sukces zarówno militarny jak i polityczny – to właśnie dlatego Bitwa pod Grunwaldem jest znana przez wszystkie dzieci i dorosłych w Polsce.

Co teraz oferuje Grunwald?

Niedaleko Grunwaldu i Stębarku mieści się Pole Bitwy obejmujące dawny teren walk. Obecnie znajdują się tam Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, ruiny kaplicy pobitewnej, Kopiec Jagiełły i Kamień Jungingena. Co roku odbywają się na tym terenie Dni Grunwaldu, które mają upamiętniać polskie zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem poprzez inscenizację bitwy oraz uroczystości patriotyczne. Istotnym faktem jest to, że w 2010 roku teren bitwy został mianowany pomnikiem historii przez ówczesnego Prezydenta RP. Jest to wyróżnienie dla najcenniejszych zabytków narodowych, które mają największą wartość dla naszej historii. Podniosło to rangę corocznych obchodów przy udziale harcerstwa, wojska oraz braci zakonnych, którzy dbają o każdy szczegół uroczystości.

Inscenizacje dla miłośników historii

Wielbiciele historii Polski z pewnością będą zachwyceni możliwością obejrzenia inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem i zwiedzenia muzeum bitwy w Stębarku. Mazury to nie jest oczywisty kierunek podróży dla tych, którzy pasjonują się historycznymi obiektami i zabytkami. Pole Bitwy to jedno z tych miejsc, które trzeba zobaczyć choć raz, aby móc wyobrazić sobie to niezwykle ważne wydarzenie dla Polski. Ci, którzy pasjonują się inscenizacjami wydarzeń z przeszłości, z pewnością będą chcieli wziąć też udział w corocznym wydarzeniu Hubertus, organizowanym przez Hotel Spa Mazury Pałac Pacółtowo. Należący do kompleksu hotelowego Ośrodek Jeździecki co roku organizuje uroczystą gonitwę, pokaz jeździecki oraz ucztę przy ogniskach. Jest to kolejna okazja do przeniesienia się w przeszłość oraz doskonałej zabawy.