Piękne rośliny hodowane i pielęgnowane na balkonie, w mieszkaniu lub ogrodzie mogą zostać zaatakowane przez groźne szkodniki, które niszczą roślinę. Ale jak ustrzec się ich szkodliwego działania i chronić swoje rośliny?

Podstawową rzeczą, o której trzeba zawsze pamiętać, to bacznie obserwowanie rozwoju rośliny, stanu jej liści i kwiatów, aby w sytuacji, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany, można było zidentyfikować rodzaj szkodnika. Zwalczanie intruzów może uratować roślinę i pozwolić jej na dalszy wzrost.

Najczęściej spotykanymi szkodnikami roślin są:

Przędziorki – mają małe ostre otwory gębowe, które przebija poszczególne komórki roślinne i wysysają zawartość. Powoduje to tworzenie się małych żółtych, pomarańczowych lub białych plam widocznych na liściach rośliny. Przędziorki mogą być szczególnie trudnymi szkodnikami w miejscu dojrzewania, ponieważ są tak małe że ,może dojść do wielkiego zarażenia roślin, nim hodowca nawet zauważy ich destrukcyjną działalność. Wielu ludzi widzi charakterystyczne maleńkie plamki wywołane zaatakowaniem przez szkodnika i uważają, że to jakiś rodzaj niedoboru składników odżywczych, nie zdając sobie sprawy, że jest to coś znacznie bardziej złowieszczego. Zakażenie często powoduje, że liście z mnóstwem plam / kęsów zmieniają kolor na żółty. Najczęściej atakowanymi roślinami są: draceny, palmy, cytrusy, filodendrony, fuksje i cytrusy.

Mszyce – to owady, które mogą posiadać różną barwę białą, zieloną, żółtą, czarną, brązową i czerwoną, w zależności od etapu życia i miejsca przebywania. Ponieważ są tak rozpowszechnione, mogą być szkodnikiem na całym świecie. Częsta obserwacja roślin pozwala na wczesne wykrycie ich obecności. Jeżeli da się zauważyć poskręcane liście, oraz pędy, które przestały rosnąć oraz pokryte są klejącą substancją, będzie to świadczyło o niszczeniu rośliny przez mszyce. Mszyce atakują zarówno rośliny balkonowe jak i ogrodowe: kwiaty, krzewy, drzewa.

Wełnowiec – te brutalne robaki są białe i owłosione. Lubią wysokie temperatury i nie tolerują zimna. Podobnie jak mszyce szkodniki te wytwarzają słodką ciecz znaną, jako spadź, która może powodować powstawanie zmian na liściach, a także wywoływać choroby grzybowe. Wełnowiec atakuje spodnią część liści i miękkie pędy powodując zahamowanie wzrostu rośliny i w konsekwencji jej obumieranie. Szkodniki te lubią żerować na cytrusach, storczykach, cissusach i fikusach żywiąc się ich sokiem komórkowym.

Ślimaki – zjadają liście i pąki roślin. W naturze występują ślimaki nagie i skorupiaki. Ślady bytowania ślimaka na roślinie lub uszkodzenia wywołane przez ślimaka obejmują ślad szlamu na liściach, pojawiają się również nowe otwory mające ostre krawędzie. Ślimak wygryza kawałki liści, łodyg czy cebulek, siejąc spustoszenie wśród uprawianych roślin. Ten typ szkodnika atakuje rośliny ozdobne, warzywa oraz rośliny hodowane w sadach. Najbardziej zagrożonymi roślinami są: cynie, dalie, aksamitki, lilie. Natomiast warzywa to między innymi sałata czy kapustę pekińską. Rośliny wytwarzające owoce takie jak maliny czy truskawki również narażone są na atak tych szkodników.

Mączliki – to małe i białe owady, spędzające czas pod liśćmi, pozbawiając rośliny niezbędnych składników odżywczych. Powodują powstawanie białych plam na górnej stronie liścia, chociaż większość hodowców zauważy maleńkie białe robaki latające wokół, zanim zauważą jakiekolwiek faktyczne uszkodzenie liści. Szkodniki są łatwo zauważalne gołym okiem. Jeśli potrząśnie się trochę rośliną, mączliki będą fruwać w powietrzu. Wyglądają jak małe białe ćmy, a ich długość wynosi około 2 milimetrów. Liście roślin stanowiące miejsce żerowania mączlików zaczynają żółknąć i opadają. Najczęściej atakowanymi roślinami są: gwiazda betlejemska, fuksje, begonie, pelargonie, cyklameny i petunie.

Wciornastki – są małymi, szybko poruszającymi się owadami i mogą przybierać różne formy, począwszy od bladych, do ciemnych w zależności od etapu życia i miejsca bytowania. Przekłuwają liście i wysysają wszystkie substancje odżywcze, pozostawiając błyszczące, srebrne lub brązowe miejsca, w których liście były ugryzione. Plamki są nieregularnie ukształtowane, działania wciornastki mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Szkodniki te zasiedlają spody liści lub żerują na kwiatach powodując ich zwijanie. Preferowane rośliny przez wciornastki to krotony, palmy, anturium a także wiele innych roślin ozdobnych.

Oczywiście to tylko kilka spośród wielu nieproszonych gości w naszych ogrodach. Po więcej informacji polecamy zajrzeć na Target.com.pl, gdzie można zapoznać się szerzej z większością najczęściej spotykanych szkodników w ogrodzie.