Wakacje – czas wyjazdów, urlopów, wypoczynku. Jeśli ktoś jeszcze nie podjął decyzji o wyborze rodzaju wypoczynku oraz kierunku na wakacje 2019, to właśnie teraz jest dobry czas, aby dobrze zaplanować letni wyjazd. W salonach sprzedaży touroperatorów trwają promocje first minute – wykupując usługę z półrocznym wyprzedzeniem można liczyć na znaczne obniżki.

W roku 2018 Polacy wyjeżdżający z biurami podróży najchętniej odwiedzali Grecję, Turcję, Bułgarię, Hiszpanię, Egipt, Albanię. Jakie kierunki wybierzemy na wakacje 2019? Być może będą to kierunki z poniższych propozycji.

Madera – kraina wiecznej wiosny

Wakacje o dowolnej porze roku? Oczywiście! Takie możliwości daje najpiękniejsza wyspa Atlantyku – Madera.

Jedna z portugalskich legend o powstaniu wyspy mówi, że Bóg po stworzeniu świata tak był zadowolony ze swojego dzieła, że pocałował Ziemię. W miejscu boskiego pocałunku z oceanu wyłoniła się wyspa, którą nie bez powodu nazywa się wyspą wiecznej wiosny albo pływającym ogrodem Atlantyku.

Wizytę na Maderze rozpoczyna się od silnego akcentu – lądowanie w porcie lotniczym noszącym imię najsłynniejszego Maderczyka – Christiano Ronaldo, to przeżycie wyjątkowe. Jeszcze do niedawna lotnisko na Maderze zaliczane było do najbardziej niebezpiecznych lotnisk na ziemi. Dzisiaj wyposażone jest w nowoczesny długi i wygodny, choć trochę nietypowy pas startowy. Niezwykłość tej budowli polega na usytuowaniu pasa na betonowych palach wbitych w dno oceanu.

Na Maderze najlepiej zatrzymać się w stolicy wyspy Funchal lub jej okolicy. Stąd można zorganizować kilka wycieczek krajoznawczych po wyspie. Na zwiedzanie Funchal wystarczy jeden dzień. Warto wjechać kolejką górską na Monte – dzielnicę usytuowaną na wzgórzu wznoszącym się nad miastem. Tu na Monte znajduje się kościół Nossa Senhora, który dla mieszkańców Madery jest tym, czym Częstochowa jest dla Polaków. Oprócz kościoła można zwiedzić Pałac Monte oraz Ogród Tropikalny.

Z Monte do dzielnic położonych w południowej części miasta zjeżdża się wiklinowymi saniami – te niezwykłe pojazdy na drewnianych płozach poruszają się po asfalcie. Zjazd dla jednej osoby kosztuje 25 euro – nie jest to tanio, ale nie ma takiego drugiego miejsca na świecie, więc atrakcja jest wyjątkowa.

Wycieczki po wyspie można odbyć wynajętym samochodem, ale trzeba wiedzieć, że w górach Madery są bardzo trudne trasy wymagające od kierowców znacznych umiejętności. Wygodniej jest wybrać się na przejażdżkę po wyspie z lokalnym biurem podróży. Da się też oczywiście zwiedzić Maderę bez samochodu.

Na wyspie warto zobaczyć wznoszący się na wysokość prawie 600 m klif Cabo Girao. Od roku 2012 na szczycie klifu działa spektakularny taras widokowy ze szklaną podłogą. Podziwianie z takiej wysokości fal oceanu rozbijających się o pionowe ściany skał to przeżycie wyłącznie dla ludzi o silnych nerwach.

Podczas wyprawy do wnętrza wyspy koniecznie trzeba przejść się wzdłuż jednej z kilkuset lewad, czyli kamiennego akweduktu, który transportuje na tereny nizinne krystalicznie czystą woda skroploną w wysokich górach. Więcej o wyspie dowiesz się czytając przewodnik po Maderze.

Triumfalny powrót Turcji

Turcja przeżywająca wewnętrzne niepokoje polityczne i społeczne przez dwa lata nie była atrakcyjnym kierunkiem dla polskich turystów. Realne zagrożenie atakami terrorystycznymi było na tyle poważne, że kraj stracił rolę lidera wśród ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku rodaków. Lato 2018 roku przyniosło przełom – prawie 170 procentowy wzrost sprzedaży wycieczek do Turcji sytuuje to miejsce w gronie faworytów turystycznych przebojów następnego sezonu.

Riwiera Turecka, a szczególnie kurorty Alanya i Antalya znów rozbrzmiewają polskojęzycznym gwarem. Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę hotelową i gastronomiczną, co w połączeniu z ciepłym klimatem oraz wielką gościnnością mieszkańców daje gwarancję wspaniałego wypoczynku w optymalnych warunkach.

Dla turystów – miłośników przeszłości warte polecenia są kurorty nad Morzem Egejskim. Spędzając urlop w okolicach Kusadasi albo Bodrum można zwiedzić najcenniejsze zabytki z okresu antycznego. W odległości 30 kilometrów od Kusadasi znajduje się starożytny Efez. Dzisiaj jest to skansen archeologiczny, w którym można obejrzeć doskonale zachowane do naszych czasów ruiny najpiękniejszego starożytnego miasta oraz ogromnego amfiteatru. W Efezie znajdują się również pozostałości jednego z siedmiu cudów świata – świątyni bogini Artemidy.

Podróżując po Turcji zawsze warto odwiedzić położony na dwóch kontynentach Stambuł, ruiny Troi, niezwykły cud przyrody – Pamukkale oraz Kapadocję.

Tunezja – słońce przez cały rok!

Po latach załamania również Tunezja wraca na mapę wakacji polskich turystów. Już w poprzednim sezonie odnotowano znaczne zainteresowanie tym kierunkiem. Rok 2019 może być Rokiem Tunezji, bo jest to prawdziwy turystyczny raj.

Gwarancja ciepłej pogody, piękne plaże nad Morzem Śródziemnym, przyrodnicze atrakcje Sahary, zabytki kultury starożytnej to tylko niektóre atuty tego miejsca. Tunezja to kraj bardzo przyjaznych ludzi, którzy rozumiejąc jakie znacznie dla gospodarki ma turystyka, poświęcają wiele trudu, aby zadowolić każdego gościa z zagranicy.

W stolicy – Tunisie a także w licznych nadmorskich kurortach oraz w oazach na pustyni można znaleźć wygodne noclegi w hotelach o różnym standardzie. Wykupienie wczasów w hotelu cztero- lub pięciogwiazdkowym w opcji all inclusive jest stosunkowo tanie (w porównaniu z innymi państwami), a przy tym zapewnia wysoką jakość usług w najwyższym komforcie.

Jeżeli szukasz nietuzinkowego noclegu lub chcesz wynająć cały apartament, zobacz platformę Airbnb.