Zgodnie z prawem w Polsce w fotelikach samochodowych przewozi się wszystkie dzieci aż do ukończenia 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Akcesorium chroni dziecko w czasie wypadku, dlatego powinno dbać się o to, by siedzisko dobrze spełniało swoją rolę. Nawet niegroźna stłuczka może spowodować uszkodzenie fotelika, dlatego rodzice powinni go wymienić jak najszybciej.

Używane i powypadkowe foteliki a polskie prawo

Kodeks ruchu drogowego nakłada na kierowców obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych, jednocześnie nie regulując rodzaju siedzisk, z jakich mają korzystać mali pasażerowie aut. Fotelik powinien być dopasowany do wieku, wagi i wzrostu malucha, jednak jest to zapis dający wiele możliwości interpretacji zarówno przez funkcjonariuszy policji, jak i samych rodziców.

Dziecko może legalnie jeździć w foteliku używanym przez wiele lat, jak i korzystać z egzemplarza, który brał udział w wypadku. Niemiecka policja ma zwyczaj przecinania pasów w fotelikach powypadkowych, co uniemożliwia ich dalsze użytkowanie, natomiast w Polsce takie siedzisko może trafić nawet do dalszej sprzedaży na internetowych aukcjach czy portalach z ogłoszeniami lokalnymi. Powypadkowe foteliki samochodowe mogą wyglądać dobrze na pierwszy rzut oka, jednak ich konstrukcja może być uszkodzona. Na skutek uderzenia wnętrze siedziska zmienia kształt i właściwości, co sprawia, że chroni dziecko w zbyt słabym stopniu.

Foteliki samochodowe zachowują swoje właściwości przez około 5 lat od daty zakupu, nawet gdy są bezwypadkowe. Promieniowanie UV prowadzi do starzenia się plastiku, a pianka, absorbująca wstrząsy i energię uderzenia, traci sprężystość. Jeżeli w foteliku samochodowym jeździła już dwójka lub trójka dzieci, siedzisko powinno zostać wyrzucone. Dalsze korzystanie z niego może stać się przyczyną poważnego uszczerbku na zdrowiu malucha.

Wymiana fotelików samochodowych po wypadku

Foteliki samochodowe można wymienić po wypadku bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeżeli akcesorium zostało uszkodzone i niemożliwe jest jego dalsze użytkowanie, możliwe jest wymienienie go za darmo po spełnieniu kilku warunków. Taką opcję oferuje część polskich producentów fotelików samochodowych, w tym firma Recaro.

Foteliki samochodowe Recaro wymienia się za darmo, jeżeli w kolizji lub wypadku drogowym na terenie Polski było dziecko podróżujące w siedzisku. Akcesorium, które można wymienić, musi mieć mniej niż 6 lat, licząc od daty sprzedaży, i posiadać czytelną etykietę z numerem seryjnym. Chęć wymiany fotelika zgłasza się za pomocą specjalnego, elektronicznego formularza na stronie producenta. Do formularza dołącza się kopię dowodu zakupu, kopię notatki sporządzonej przez policję lub zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego (ewentualnie oświadczenie sprawcy kolizji). Ponadto potrzebna jest dokumentacja zdjęciowa z miejsca zdarzenia – musi być na niej widoczny stopień uszkodzenia pojazdów biorących w nim udział. Jeżeli uszkodzenia fotelika są widoczne z zewnątrz, dołącza się do formularza również ogólne zdjęcie siedziska i zbliżenia jego zniszczeń.

Uszkodzenie fotelika bez dziecka w środku

Foteliki samochodowe często montuje się w autach na stałe, przez co znajdują się w czasie wypadku wewnątrz pojazdu, nawet gdy dzieci nie są w nich przewożone. W takim przypadku uszkodzone siedzisko dla dziecka można wymienić na koszt sprawcy kolizji. Wymiana jest finansowana przez ubezpieczyciela, u którego sprawca wykupił OC. Aby otrzymać rekompensatę, należy dowieść, że w trakcie wypadku akcesorium znajdowało się w pojeździe, pomimo że dziecko nie było w nim przewożone. Obecność fotelika samochodowego w aucie powinno uwzględnić się w notatce policyjnej lub w oświadczeniu spisanym przez uczestników zdarzania. Ponadto towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wykupił OC, może zażądać przedstawienia dowodu zakupu fotelika – jeżeli się go nie posiada, ubezpieczyciel określi wartość akcesorium szacunkowo.

Wymiana fotelika samochodowego z AC

W sytuacji, gdy wypadek lub kolizja zostały spowodowane przez kierowcę przewożącego foteliki, ich wymiana może być sfinansowana wyłącznie w ramach AutoCasco. Przed opłaceniem składki na AC powinno się sprawdzić, czy ubezpieczenie pokrywa koszty wymiany fotelika samochodowego na nowy, jeżeli dojdzie do jego uszkodzenia w czasie wypadku. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w standardowej umowie zgadza się jedynie na pokrycie kosztów utraty fotelika na skutek kradzieży. Ubezpieczenie uszkodzeń fotelika samochodowego na skutek wypadku wymaga pokrycia dodatkowej składki i rozszerzenia ochrony AC.