Ford Mondeo III generacji miał swoją premierę w 2000 roku. Klienci mogli wybierać spośród trzech wersji nadwozia – sedan, kombi oraz liftback oraz dwunastu wersji silnikowych – siedmiu benzynowych oraz pięciu wysokoprężnych. W 2001 roku Mondeo trzeciej generacji zajął drugie miejsce w prestiżowym konkursie na Europejski Samochód Roku. Ford Mondeo Mk3 został poddany dwóm face-liftingom – w 2003 i 2005 roku, niewielkie zmiany objęły tylko wygląd przednich świateł i zderzaków. Produkcja Forda Mondeo Mk3 została zakończona w 2007 roku.

Ford Mondeo trzeciej generacji – wady i zalety modelu

Wygląd Mondeo jest kwestią dyskusyjną, natomiast nie można nie przyznać, iż w porównaniu do wcześniejszej generacji Mk3 zyskał świeżą estetykę i nowoczesny wygląd. Ford Mondeo trzeciej generacji jest bardzo udanym samochodem w kwestii konstrukcji a jego zawieszenie jest bliskie ideałowi – samochód prowadzi się komfortowo a zawieszenie jest dosyć trwałe.

Dużą wadą Forda Mondeo Mk3 jest tendencja do korozji, samochód nie został odpowiednio zabezpieczony i szczególnie jego drzwi są podatne na rdzewienie.

Jednym z najbardziej uciążliwych minusów Forda Mondeo trzeciej generacji jest szybko zużywające się i drogie w wymianie koło dwumasowe. Biorąc pod uwagę, że równolegle należy wymieniać równie szybko zużywające się sprzęgło Ford Mondeo Mk3 warto pamiętać, iż koszty wymiany mogą sięgnąć 3-4 tysięcy złotych przy użyciu części zamiennych. Kolejnym elementem, który ulega zużyciu w Fordzie Mondeo Mk3 dosyć często jest zawór EGR (systemu recyrkulacji spalin). Koszt wymiany zaworu to zazwyczaj kilkaset złotych, ale warto spróbować samodzielnie go wyczyścić, często jest to skuteczne rozwiązanie.

Idąc dalej tym tokiem myślenia warto próbować wszelkich rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie wykonać naprawy tanio i skutecznie. Wymiana koła dwumasowego czy sprzęgła Ford Mondeo Mk3 nie jest co prawda możliwa do samodzielnego wykonania, jednak jesteśmy w stanie obniżyć jej koszty. Warto samodzielnie zakupić koło dwumasowe oraz sprzęgło Ford Mondeo Mk3 i dostarczyć części do warsztatu. Serwisy często narzucają dodatkowe marże na montowane przez siebie podzespoły, dlatego kupując części w sklepach internetowych takich jak sprzeglo.com.pl jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych, nie tracąc przy tym na jakości naprawy.

Pompowtryskiwacze to kolejny element, który ulega szybkiemu zużywaniu. Często próbuje się obarczyć ich niską trwałość jakością sprzedawanego w Polsce paliwa, nie jest to jednak sensowne wytłumaczenie zważywszy na fakt, iż wszystkie samochody w kraju tankowane są na tych samych stacjach. Również układ hamulcowy nie należy do najtrwalszych, często zdarza się, iż klocki i tarcze wymagają wymiany już po przejechaniu 70-80 tysięcy kilometrów.

Kup sprzęgło do Forda Mondeo online na Sprzeglo.com.pl

Niepodważalną zaletą Forda Mondeo Mk3, która może skłaniać do jego zakupu jest wysoki komfort jazdy. Za stosunkowo niewielkie pieniądze jesteśmy w stanie zakupić samochód, którym możemy wygodnie pokonywać dalekie, nawet tysiąckilometrowe trasy. Dobra jakość zawieszenia w połączeniu z przestronnym i wygodnym wnętrzem czynią z Forda Mondeo Mk3 jeden z najbardziej komfortowych aut w swojej klasie. Jeśli dobrze poszukamy, jesteśmy w stanie znaleźć na rynku wtórnym egzemplarze w wersji Ghia czy Titanium, w których standardem są takie udogodnienia jak skórzana tapicerka czy wentylowane siedzenia.