Jeszcze kilka lat temu o Escape Roomach mało kto słyszał, a teraz znaleźć je można w prawie każdym mieście. Jeżeli jeszcze nie wybrałeś się do takiego miejsca, zrób to jak najszybciej, a na pewno nie pożałujesz!

Czym jest Escape Room?

Escape Room to w wolnym tłumaczeniu „ucieczka z zamkniętego pokoju”. I właśnie na tym polega. Zostajesz zamknięty w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu i musisz rozwiązać łamigłówki i zagadki logiczne, tak żeby znaleźć sposób na wyjście. Na ucieczkę masz określoną ilość czasu, najczęściej jest to godzina. Coraz częściej jednak Escape Roomy wychodzą poza konwencję „znajdź klucz i się wydostań” aranżując pokoje tak, by celem zabawy było ukończenie misji; np. rozbrojenie bomby, przeprowadzenie śledztwa, itp. Właściciele najlepszych pokojów dbają o każdy szczegół i tworzą niesamowity klimat, co sprawia że zabawa jest tak wciągająca. Możesz uciekać z więzienia, łodzi podwodnej, odtworzonego z pietyzmem przedwojennego baru czy z egipskiej piramidy. Wyobraźnia twórców zdaje się nie mieć granic.

Trochę historii

Za pierwszy Escape Room uważa się ten stworzony przez Takao Kato w 2007 roku w Japonii. Szybko zdobyła popularność, a pokoje zagadek zaczęły powstawać lawinowo na całym świecie. Za inspirację Japończykowi służyły gry komputerowe, głównie przygodówki „point and click”, w których gracz często rozwiązuje zagadki korzystając ze znalezionych przedmiotów. Przeniesienie wirtualnej rozrywki do prawdziwego świata okazał się strzałem w dziesiątkę.

Dla kogo?

Escape Room to rozrywka dla każdego. Najlepiej wybrać się tam w gronie przyjaciół, ale znajdziemy też pokoje dostosowane poziomem do zabawy całą rodziną. Pamiętajmy, żeby upewnić się przed wizytą, czy miejsce jest przeznaczone do rozgrywki z udziałem dzieci – niektóre Escape Roomy mogą być za trudne, albo nieodpowiednie dla dzieci (np. takie w klimacie horroru). Coraz popularniejsze jest organizowanie imprez firmowych, a także wieczorów panieńskich i kawalerskich, których częścią jest wizyta w Escape Roomie.

Nowa pasja

Wraz ze wzrostem popularności Escape Roomów, pojawili się pasjonaci, którzy za cel stawiają sobie odwiedzenie każdego pokoju w okolicy. Nic w tym dziwnego – to naprawdę może wciągnąć, a każda nowa rozgrywka jest unikalnym doświadczeniem. Istnieją Escape Roomy o klimacie horroru, fantastyki, kryminału czy historii. Te ostatnie dodatkowo często pozwalają na przyswojenie solidnej porcji wiedzy w przyjemny sposób. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Artykuł powstał we współpracy z warszawskim Escape Room New World 22.