Kierowca, którego czeka wymiana części eksploatacyjnych w aucie, szuka z reguły najtańszych opcji naprawy samochodu. Jeden z takich sposobów to zakup najtańszych części zamiennych, jakie znajdziemy na rynku. Ale czy na pewno jest to opłacalne?

Dlaczego polski kierowca poszukuje oszczędności? Cóż, eksploatacja samochodu do najtańszych nie należy. Ponadto w oszczędzaniu na ewentualne naprawy nie pomaga wzrost cen paliw i polis ubezpieczeniowych. Wszystko to sprawia, że dla niektórych decyzja jest oczywista – trzeba kupić to, co najtańsze. Niestety, bardzo rzadko jest to dobre posunięcie.

Nie każdy zamiennik jest taki sam

Zacznijmy od tego, że nie wszystkie części zamienne to taki sam poziom wykonania, jakości i trwałości. Na rynku znajdziemy bowiem zamienniki nieznanych producentów – tzw. ‘no name’, oraz części zamienne od renomowanych firm, których części samochodowe można spotkać w wyposażeniu fabrycznym wielu popularnych modeli samochodów.

Których części zamiennych unikać?

Nikogo nie powinno zaskoczyć stwierdzenie, że zakup części nieznanych marek to tak naprawdę strzał w ciemno. Taki zamiennik jest z reguły kiepsko wykonany i nie służy tak długo, co np. markowy odpowiednik. Najtańszy zamiennik wytrzymuje z reguły niewielkie przebiegi, przez co w stosunkowo niedługim odstępie czasu, kierowcę czeka konieczność kolejnej wymiany.

Nie sposób zauważyć także tego, że zakup najtańszych części nieznanych marek to niekiedy spory problem z wyegzekwowaniem gwarancji. Z reguły kończy się na tym, że zamiennik ulega zużyciu w bardzo szybkim czasie, a mimo to kierowca ma problem z jego zareklamowaniem – podaje sklep z częściami NoweCzesci.pl.

Części zamienne renomowanych producentów

Bosch, Valeo czy Febi Bilstein to producenci, których części można spotkać nie tylko na niezależnym rynku części zamiennych, lecz także na wyposażeniu fabrycznym takich samochodów, jak np. Opel, Peugeot i Volkswagen. Potwierdza to jedynie, że zamienniki tych marek to części, których jakość odpowiada fabrycznym podzespołom, a to przekłada się z kolei na wysoki poziom jakości, jak i trwałości tych części.

Na koniec jeszcze drobna uwaga. Kierowco, niech nie zdziwi Cię niższa cena części zamiennych od tych oferowanych w autoryzowanych punktach obsługi pojazdów. W tym przypadku cena nie jest wyznacznikiem jakości. Markowe zamienniki zostały po prostu wyprodukowane, by trafić na niezależny rynek części zamiennych i jedyne czego tak naprawdę im brakuje to logo producenta samochodu.