Kondycja Twoich paznokci pozostawia wiele do życzenia? Jeśli mają tendencję do łamliwości i są słabe, możesz ten proces zatrzymać. Wystarczy odpowiednia dieta oraz stosowanie dobrze dobranych kosmetyków.

Na kondycję paznokci wpływa wiele czynników. Niedobory witamin i minerałów bardzo szybko dają o sobie znać, uwidaczniając się w złym stanie płytki paznokciowej. Niemałe znaczenie ma codzienne stosowanie detergentów i częste korzystanie ze zmywacza do paznokci. Wystarczy wprowadzić więc kilka zmian, by przywrócić paznokcie do ładu.

Dieta na zdrowe i mocne paznokcie

Dla zdrowia i kondycji paznokci istotne znaczenie mają składniki mineralne i witaminy. Szczególnie ważne są:

  • krzem – wzmacnia i zapobiega łamliwości;
  • cynk – uczestniczy w produkcji białka zapewniając prawidłowy wzrost paznokci;
  • witaminy z grupy B – wpływają pozytywnie na kondycję płytki;
  • witamina A – wspomaga produkcję keratyny oraz chroni przed niszczącym działaniem toksyn zawartych w powietrzu.

Warto więc do swojego codziennego jadłospisu włączyć takie produkty jak: sałatki i surówki z czerwonych, żółtych i pomarańczowych warzyw. Istotne znaczenie odgrywają także brokuły, sałaty, pomidory, marchew, szczypiorek, natkę pietruszki.

Możesz także sięgnąć po specjalne suplementy diety wpływające na poprawę paznokci.

Odpowiednie kosmetyki wzmacniające paznokcie

Paznokcie można wzmocnić odpowiednimi preparatami. Ich regularne stosowanie przyczyni się do wyraźnej poprawy płytki paznokciowej.

Szczególną rolę odgrywa odżywka do paznokci, dzięki której szybko można przywrócić płytce dobrą formę – wzmocnić i zmniejszyć tendencję do łamliwości. W zależności od potrzeb, dobre efekty przynosi:

  • wzmacniająca odżywka do paznokci – idealne rozwiązanie w przypadku płytki kruchej z tendencją do łamliwości. Preparat zawiera zwykle ceramidy lub proteiny – substancje wbudowujące się w płytkę, co przekłada się na zwiększenie wytrzymałości;
  • regenerująca odżywka do paznokci wzbogacona o składniki nawilżające oraz substancje przyspieszające odrastanie zdrowych paznokci.

Chociaż odżywka do paznokci stanowi podstawę pielęgnacji, warto także sięgnąć po odpowiednie kremy do rąk. Aplikowane nie tylko na skórę dłoni, ale również na paznokcie, przyczynią się do poprawy ich kondycji.

Czego unikać, by poprawić kondycję paznokci?

Na stan paznokci wpływa wiele czynników, między innymi stosowanie silnych detergentów. Jeśli każdego dnia zmywasz naczynia bez rękawic ochronnych, odbija się to niekorzystnie zarówno na kondycji skóry, jak i płytki paznokciowej. Należy koniecznie zakładać gumowe lub bawełniane rękawiczki, które będą stanowiły barierę ochronną przed substancjami zawartymi w detergentach.

Na złą kondycję narażone są także paznokcie tych osób, które często malują płytkę lakierami. Samo malowanie nie jest w żaden sposób szkodliwe – tym bardziej, że niektóre lakiery wzbogacone są ceramidami lub witaminami. Negatywnie działa stosowanie zmywaczy do paznokci zawierających aceton. To właśnie ta substancja powoduje nie tylko rozpuszczanie lakieru, ale również pozbawia płytkę tłustej warstwy ochronnej.

Tylko od Ciebie zależy, w jakiej kondycji będą paznokcie. Weź więc sprawy w swoje ręce i zmień dotychczasowe nawyki. Dzięki temu szybko zauważysz pozytywne zmiany.