Choroba Buergera to poważna choroba tętnic, która może prowadzić do amputacji kończyny. Jest to choroba dość rzadko spotykana, a jak wynika z medycznych statystyk, dotyka ona zaledwie 2% pacjentów cierpiących z powodu niedokrwienia kończyn. Powodem tak poważnych problemów jest w przypadku choroby Buergera zapalenie tętnic kończyn oraz małych żył, co prowadzi do powstawania w nich zakrzepów.

Przyczyny

Przyczyn tej choroby nie udało się dokładniej ustalić. Wiadomo jednak, że wśród pacjentów zmagających się z tym problemem dominują nałogowi palacze. Inną przyczyną tej choroby są również zaburzenia krzepnięcia krwi, przebywanie przez zbyt długi czas w zimnie i wilgoci oraz nieprawidłowa dieta.

Objawy

Chorobę poprzedza zapalenie żył kończyn dolnych. Stan zapalny prowadzi do niedokrwienia kończyn, przy czym problem ten dotyczy zazwyczaj stopy. Jednym z wielu niepokojących objawów tej przypadłości są tzw. bóle spoczynkowe oraz zmiany martwicze, które najczęściej pojawiają się na stopie.

Leczenie

Leczenie tej choroby jest trudne i wymaga przede wszystkim zmiany postępowania ze strony pacjenta. Najważniejsze jest rzucenie palenia, które dla większości pacjentów staje się jedyną szansą na uniknięcie amputacji chorej kończyny. Wpływ nikotyny na naczynia krwionośne jest w przypadku tej choroby bardzo dobrze widoczny, zaś samo palenie skutecznie przekreśla jakiekolwiek próby leczenia.

Oprócz rzucenia palenia w leczeniu choroby Buergera stosowane są zestawy odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych oraz spacerach. Nie bez znaczenia pozostaje również usunięcie wszystkich tych problemów medycznych, które mogą przyczyniać się do zakażenia. Choć pozornie brak tu związków, ważne jest wyleczenie zębów z próchnicy, która często bywa przyczyną wielu chorób nie związanych z zębami i jamą ustną.