Każdy właściciel samochodu chce, żeby jego auto wyglądało nieskazitelnie i zachwycało przechodniów oraz innych kierowców. Najciężej jednak jest utrzymać w dobrym stanie lakier pojazdu, który wraz z biegiem czasu ma tendencję do płowienia oraz utraty walorów estetycznych. Jak więc prawidłowo zadbać o samochód oraz, na czym polega car detailing? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Czym właściwie jest car detailing?

Car detailing jest to przemyślany i z góry zaplanowany proces pielęgnacyjny. Ma on za zadanie ochronę samochodu i utrzymanie go w stanie salonowym. Powszechnie powtarzaną opinią jest to, że detailing jest przeznaczony tylko dla nowych samochodów, których stan nie jest jeszcze taki zły. Nic bardziej mylnego. Zabiegi pielęgnacyjne mogą być również stosowane w klasycznych pojazdach z kilkudziesięcioma latami na karku. Car detailing jest dla każdego pojazdu niezależnie od jego wieku lub wartości.

Detailing – krok #1

Dekontaminacja. Od tego zawsze należy rozpocząć detailing samochodu. Jest to proces, który polega na spryskaniu nadwozia pojazdu specjalnie stworzonymi do tego środkami. Dzięki dekontaminacji możliwe jest pozbycie się osadów pochodzenia metalicznego oraz smolistego. Po wszystkim istotne jest, by opłukać samochód z chemii, którą zastosowałeś. Jest to dopiero początek czyszczenia auta. Po spłukaniu musisz umyć auto szamponem, posiadającym neutralne ph. Dzięki temu masz pewność, że podczas mycia nie spłuczesz wraz z szamponem wosku, który wcześniej nałożyłeś. Zwróć więc uwagę na to, czy szampon posiada neutralne ph. Jeżeli poważnie myślisz o detailingu, nie kupuj niczego innego. Po umyciu musisz bardzo dobrze wysuszyć pojazd, przy pomocy specjalnych, chłonnych ręczników.

Detailing – krok #2

Teraz musisz przygotować nawierzchnię samochodu. Wykorzystaj do tego specjalną plastyczną masę, która nazywana jest glinką. Dzięki niej oczyścisz lakier ze wszelkich pozostałości po myciu oraz nieczystości, które przykleiły się do lakieru. Glinkowanie ma to do siebie, że jest niezwykle prostym procesem, który nie wymaga żadnych wielkich umiejętności. Wystarczy tylko ugnieść masę w dłoniach i uformować z niej placek. Następnie spryskaj element, który chcesz glinkować środkiem do nadania poślizgu masie. Przesuwaj ją po czyszczonej powierzchni do momentu, w którym stwierdzisz, że nieczystości zostały usunięte.

Detailing – krok #3

Teraz nadszedł czas na korektę lakieru. Korekta to proces, który wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy o lakierach i ich zachowaniu. Najpierw należy zmierzyć grubość powłoki lakierniczej. Następnie niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej kombinacji pasty ściernej i pada maszyny polerskiej. Pamiętaj, że nieumiejętne przeprowadzenie korekty może doprowadzić do zniszczenia polerowanej powierzchni. Lepiej więc najpierw poćwicz na zniszczonym samochodzie, którego nie będzie Ci szkoda. Zapewniamy jednak, że po kilku razach, poradzisz sobie z korektą śpiewająco.

Detailing – krok #4

Zabezpieczenie lakieru. Jest to już ostatni krok, jaki wykonasz podczas detailingu. Lakier możesz zabezpieczyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to nałożenie specjalnej powłoki kwarcowej w płynie. W kontakcie z powietrzem krystalizuje się i zmienia w niezwykle twardą powłokę o grubości nawet 1 mikrometra.

Drugi sposób zabezpieczenia samochodu przed działaniem czynników atmosferycznych to lakierowanie. Woski ze względu na ich pochodzenie, dzieli się na naturalne oraz sztuczne. To który wybierzesz, zależy tylko od Ciebie, ale znany jest fakt, że woski naturalne charakteryzują się wysokim połyskiem oraz głębią koloru. Jeżeli więc masz taką możliwość, zdecyduj się na środek pochodzenia naturalnego. Z pewnością nie pożałujesz tego kroku i od razu zauważysz, że detailing był udany.

Znajdź specjalistę

Szukasz kogoś, kto pomoże Ci z detailingiem Twojego samochodu? Na szczęście nie musisz już testować umiejętności na swoim aucie. Zdajemy sobie sprawę, jakie to stresujące. Wejdź więc na stronę https://autobooking.com/ i znajdź specjalistę, w swojej okolicy. Dzięki narzędziu udostępnionym na stronie, szybko i łatwo wyszukasz tego, kogo potrzebujesz. Co najlepsze, Twoje zapytania mogą być łatwo modyfikowane poprzez nakładanie na nie przeróżnych filtrów. Wyszukiwarka pomoże Ci również namierzyć mechaników oraz zakłady wulkanizatorskie. Jego działanie nie jest więc tylko ograniczone do specjalistów od detailingu. Wejdź i sprawdź, jakie to proste! Efekt z pewnością Cię zaskoczy.