Alergia ma to do siebie, że nie zna wieku ani czasu – może dopaść każdego i w każdym wieku. W dzisiejszych czasach liczba ludzi, którzy cierpią na którąś z odmian alergii stale rośnie. Dlaczego? Ponieważ postęp cywilizacyjny nie daje naszemu organizmowi nadążyć za zmianami i oswajać go z nowymi produktami. Jedną z najczęściej występujących alergii, są alergie pokarmowe. Jest to chyba jednocześnie jedna z najbardziej dokuczliwych chorób, ponieważ każe ograniczać i powstrzymywać się przed jedzeniem produktów, na które moglibyśmy mieć ochotę.

Objawy alergii pokarmowych

Objawy zazwyczaj są do siebie podobne, bez względu na składnik, który je wywołuję. Najczęściej zaczynamy mieć świąd skóry, jej przebarwienia, czy ogniska zapalne, a nawet, niektórzy cierpią na AZS (atopowe zapalenie skóry). Kolejnymi symptomami są zazwyczaj problemy z układem pokarmowym – nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. Mogą nas niestety również dopaść takie dolegliwości jak obrzęk gardła, warg lub języka oraz zaburzenia oddychania. W skrajnych przypadkach reakcja na alergen może powodować wstrząs anafilaktyczny. Pamiętajmy, że reakcja alergiczna najczęściej zaczyna się po kilku dniach od spożycia alergenu oraz po ilości większej niż tylko spróbowanie, dlatego warto przeanalizować wtedy swój jadłospis, patrząc na kilka dni do tyłu. O objawach warto przeczytać również inną publikację – Jakie są objawy i jak postępować, gdy pojawi się alergia pokarmowa?

Postępowanie w przypadku pojawienia się alergii pokarmowej

Postępowanie w teorii wydaje się być dość proste – najrozsądniej jest wyeliminować z diety alergen, który wywołuje u nas nietolerancję, ale nie każdy ma przecież czas, żeby samemu przygotowywać wszystkie posiłki. Dlatego tak ważne jest, by kupując gotowe produkty czytać etykiety. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Warto również zaopatrzyć się w sprawdzony probiotyk, który walczy z objawami od wewnątrz oraz wspomaga ich zmniejszenie na zewnątrz. Dolegliwości skórne również potrzebują eksperta, by się zregenerować. Najlepszą pomoc i wsparcie znajdziemy na stronie firmy Latopic (latopic.pl), której produkty są pionierami w walce z alergią i jej uciążliwymi objawami.